• The Little Mermaid

    The Little Mermaid

    ★★★★

    thought about wearing my mermaid tail to the theater but then i felt like that would be too much

    also best disney live action adaptation???

  • Guardians of the Galaxy Vol. 3

    Guardians of the Galaxy Vol. 3

    ★★★★½

    james gunn just single-handedly saved the marvel cinematic universe with this one. wow. just fucking wow. tears were shed. 4 rounds of tears, i was a mess in that theater.

    the action scenes!!! will never recover from them. soundtrack was top tier. villain was batshit enough that i hated him but not so much that i cringed. just perfect.

    man, i didn't realize how much i missed the guardians. 

    i l❤️ved this. idk how else to put it

    guardians on top fr

  • Chicago

    Chicago

    ★★★★½

    so how do i get "cell block tango" on billboard hot 100

  • Everything Everywhere All at Once

    Everything Everywhere All at Once

    ★★★★★

    yeah so this just changed my life.

  • My Policeman

    My Policeman

    ★★★★½

    crying alone in my apartment to yet another depressing gay film.

  • Glass Onion

    Glass Onion

    ★★★½

    what do you want me to do? not watch all of these attractive people murder and fight w each other?? pfft

    ...so when's the next one :)

  • Avatar: The Way of Water

    Avatar: The Way of Water

    ★★★★½

    god i fucking love this franchise. it's something i can't fully express in words

  • Harry & Meghan

    Harry & Meghan

    sending virtual hugs again

  • The Guardians of the Galaxy Holiday Special

    The Guardians of the Galaxy Holiday Special

    ★★★

    this was really freakin cute

  • The Truman Show

    The Truman Show

    ★★★★

    halfway through this, my mom turned over to me and told me i've been living in a tv show all my
    life.

  • The Wolf of Wall Street

    The Wolf of Wall Street

    ★★★★

    comedies are hard for me to get into sometimes but this had my attention the whole time even with its chaos. i loved it. omg and the shifts between comedic and dramatic moments throughout the film were so seamless 

    also i watched this not knowing at all what it was going to be about and i feel like i just completed an AP Macroeconomics course

  • Barbarian

    Barbarian

    ★★★½

    what the fuck