Sort by

The Spork has logged 272 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Tiger

The Tiger

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Mustang

Mustang

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Jackie

Jackie

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Krisha

Krisha

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Cat Sick Blues

Cat Sick Blues

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Yellow Sky

Yellow Sky

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Birth of a Nation

The Birth of a Nation

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
The Magnificent Seven

The Magnificent Seven

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
All Through the House

All Through the House

2015
×
Read the review Edit this entry  
23
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Frank & Lola

Frank & Lola

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Cemetery of Splendor

Cemetery of Splendor

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Mermaid

The Mermaid

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Do Not Resist

Do Not Resist

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Underfire: The Untold Story of Pfc. Tony Vaccaro

Underfire: The Untold Story of Pfc. Tony Vaccaro

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Club

The Club

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Fender Bender

Fender Bender

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Red Turtle

The Red Turtle

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Frontier

The Frontier

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Lakeview Terrace

Lakeview Terrace

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Slash

Slash

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Starship Troopers

Starship Troopers

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Always Shine

Always Shine

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Sometimes in April

Sometimes in April

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
American Honey

American Honey

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Blood Father

Blood Father

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Rawhide

Rawhide

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Sharknado 4: The 4th Awakens

Sharknado 4: The 4th Awakens

2016
×
Read the review Edit this entry  
17
Even Lambs Have Teeth

Even Lambs Have Teeth

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Lamb

Lamb

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Lace Crater

Lace Crater

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Other People

Other People

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Arrival

Arrival

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Monster

The Monster

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Dead Hands Dig Deep

Dead Hands Dig Deep

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Book of Eli

The Book of Eli

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Glengarry Glen Ross

Glengarry Glen Ross

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
They're Watching

They're Watching

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
About Scout

About Scout

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry