The Spork has logged 304 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Once Upon a Time in the West

Once Upon a Time in the West

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Force Majeure

Force Majeure

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Just Like Being There

Just Like Being There

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Benji the Hunted

Benji the Hunted

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Children Are Watching Us

The Children Are Watching Us

1944
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Silent Running

Silent Running

1972
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
The Friends of Eddie Coyle

The Friends of Eddie Coyle

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Electric Boogaloo: The Wild, Untold Story of Cannon Films

Electric Boogaloo: The Wild, Untold Story of Cannon Films

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Wild

Wild

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Clouds of Sils Maria

Clouds of Sils Maria

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Return to the Wild: The Chris McCandless Story

Return to the Wild: The Chris McCandless Story

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Treasure of the Sierra Madre

The Treasure of the Sierra Madre

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Hot Tub Time Machine

Hot Tub Time Machine

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Cat Came Back

The Cat Came Back

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Slums of Beverly Hills

Slums of Beverly Hills

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Crossfire Hurricane

Crossfire Hurricane

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Finding Vivian Maier

Finding Vivian Maier

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Life Itself

Life Itself

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Kidnapped for Christ

Kidnapped for Christ

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Comet

Comet

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Theory of Everything

The Theory of Everything

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
4:44 Last Day on Earth

4:44 Last Day on Earth

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Memento

Memento

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Julien Donkey-Boy

Julien Donkey-Boy

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Visitor

The Visitor

1979
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Woman

The Woman

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
A Bucket of Blood

A Bucket of Blood

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Take Shelter

Take Shelter

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Stake Land

Stake Land

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Viral Assassins

Viral Assassins

2000
×
½
Read the review Edit this entry  
12
Factory Girl

Factory Girl

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
UnHung Hero

UnHung Hero

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Naked

Naked

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Dead Heat

Dead Heat

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Eaten Alive

Eaten Alive

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
06
Waitress

Waitress

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Still Alice

Still Alice

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Crumb

Crumb

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Ms .45

Ms .45

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Tusk

Tusk

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
What the #$*! Do We (K)now!?

What the #$*! Do We (K)now!?

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Bridesmaids

Bridesmaids

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Jersey Boys

Jersey Boys

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Clean, Shaven

Clean, Shaven

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Foxcatcher

Foxcatcher

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Serial Mom

Serial Mom

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry