• Tangled Ever After

    Tangled Ever After

    ★★½

    they said: let’s use a misleading title and make this just a bunch of simple, predictable, slapstick that centers more around pascal and maximus, but hey, congrats, rapunzel and flynn rider !

  • Toy Story That Time Forgot

    Toy Story That Time Forgot

    ★★½

    twas a cute adventure for a group of the gang, but it was kinda unsatisfying for a good chunk and didn’t feel like a substantial enough felt toy story cinematic universe, except for maybe the ending

  • Toy Story of Terror!

    Toy Story of Terror!

    ★★★½

    such a pretty solid and entertaining toy story short that appeals well to both kids and adults; they just could’ve gone without that part during the credits

  • The Prince and the Pauper

    The Prince and the Pauper

    ★★½

    cute and watchable adaptation, but needed minnie, daisy, and other female characters besides just clarabelle

  • Far From the Tree

    Far From the Tree

    ★★★

    cute animation paired with an interesting story and nice, heartfelt message !

  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    ★★★★

    shang-chi and the legend of the ten rings has gotta be one of the mcu’s best origin films overall. the story, the characters, the action/fight scenes (so top-notch, must say), the representation, the score, the art direction, the visuals, the whole vibe, and the way all of these are executed in it make it feel so fresh and thrilling. it really does make you excited for the future of these characters and their storylines…unless you’re boring or a hater or something, of course!

  • Muppets Haunted Mansion

    Muppets Haunted Mansion

    ★★★

    a muppets spin on the haunted mansion—such a fun time! it’s kinda like being on the disney ride, but with the muppets!

  • Encanto

    Encanto

    ★★★★

    encanto is a great one, with its pretty animation, entrancing and significant story, captivating characters, fun songs, and, of course, the representation, which was executed so well altogether. although despite that last bit, it is disheartening that they still went with having two white men direct it. so, that being a fact and the fact that some of the plot points are a bit lacking (notably the ending) are some drawbacks, but it definitely remains an impressive, significant, and fun watch overall!

  • Robin Hood

    Robin Hood

    ★★★★★

    a masterpiece. a classic. one of disney’s best.

    p.s. this was a countlessly-rewatched childhood fave of mine, but this was my first rewatch in forever and ofc it’s amazing as ever. the superb story, riveting characters, fun and catchy music, and timeless disney animation-style make it such an excellent and worthwhile watch—hands down.

  • The Good Dinosaur

    The Good Dinosaur

    ★★

    the plot is basic and bland, the story seems derivative, the characters aren’t particularly captivating, and the background animation being beautifully realistic, while the characters are cartoonish is a lousy, wrong-looking choice. there are a few sweet moments throughout and it’s not downright terrible movie, but it’s ultimately unremarkable and feels pretty irredeemable and unnecessary.

  • Monsters, Inc.

    Monsters, Inc.

    ★★★★½

    still excellent as ever over 20 years later!

    p.s. monsters, inc. was a childhood fave of mine and probably one of my most rewatched movies ever to this day bc of how much we used to watch it, but this was my first rewatch in forever and it’s amazing how it felt just the same and it held up so well and all. there’s never a dull moment, the characters are all compelling, the music’s so fun and memorable, and ofc the animation is great—a top-tier pixar production and disney picture for sure.

  • The Aristocats

    The Aristocats

    ★★★

    yeah, this one can be nostalgic if you grew up watching it a lot, with some charming characters and some of the songs and stuff. and it does have some positives going for it like the themes of overcoming class divisions and prejudices, and that money corrupts, but let’s not not realize the fact that it really pushes a damsel in distress narrative and gender stereotypes, plus includes a racist caricature of east asian peoples. and also, a couple of its major plot points suspiciously seem derivative of one hundred and one dalmatians and lady and the tramp. it’s cute, but not that cute.