• Bottoms

    Bottoms

    ★★★½

    Bottoms is Great. 
    My only issue with it is that at some points it got too metaphorical and almost turned into a parody but it still managed to discuss the differences between men and women and how society perceives them in an efficient way while also maintaining a very cool  plot

  • Killers of the Flower Moon

    Killers of the Flower Moon

    ★★★★½

    Killers of the Flower Moon is a bold and extremely gripping experience 

    At 80 years old and with a career that spans over 7 different decades Martin Scorsese still manages to be innovative and reinvent himself

  • Slumdog Millionaire

    Slumdog Millionaire

    ★★★★★

    Telling the story of an entire country through a game show is a brilliant idea & structure that can only be executed by a mad genius like danny boyle

  • Past Lives

    Past Lives

    ★★★★½

    Such a deeply personal & beautiful film

    This film made me think about all the "past lives" and relationships I've had over the years and got me wondering what would have happened if these relationships remained intact

  • Your Name.

    Your Name.

    ★★★★

    It took me 7 years to watch this masterpiece and I will never forgive myself for that

  • Beautiful Boy

    Beautiful Boy

    ★★★★½

    Such a beautifully shot and well acted film

    It felt a bit messy at times but it still had so much heart and emotion behind it that managed to keep me hooked throughout the whole film

  • Jarhead

    Jarhead

    ★★★★½

    To some people this film might be a bit hollow but for me it was incredibly dense

    The issues that this film addressed and the subjects it tried to tackle are extremely interesting and haven't been discussed enough in other war films

    -The mental toll that war has on soldiers 
    -The hunger and desperation that they feel in the battlefield 
    -The feeling of being distant from the life that they left back home and the fear of it slipping away from them

    You spend so much time being a "Jarhead" that you can't be anything else, you can't go back to a regular life 

  • Reservoir Dogs

    Reservoir Dogs

    ★★★★

    A Masterpiece in writing by Tarantino 

    It amazes me how Tarantino managed to create something so big while working with such a small budget

  • Oppenheimer

    Oppenheimer

    ★★★★½

    An exceptional piece of storytelling by Christopher Nolan

    Not as complicated as most of his previous work yet still just as dense and cinematically rich

  • Come and See

    Come and See

    ★★★★★

    All Quiet on the Western Front seems like a light comedy compared to this

  • Jojo Rabbit

    Jojo Rabbit

    ★★★★★

    This film had Jojo's childish spirit, it was fun and quirky at times and it was also devastating at times

    Taika watiti is the only director that ever made me go from laughing to instantly crying my eyes out

  • In the Name of the Father

    In the Name of the Father

    ★★★★★

    We don't deserve prime Daniel Day Lewis he was simply too damn good