Sort by

SAM has logged 167 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Brink of Life

Brink of Life

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Triangle of Sadness

Triangle of Sadness

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Celebration

The Celebration

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Sleepless

Sleepless

1957
×
★★★½
Edit this entry  
25
In a Better World

In a Better World

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Menu

The Menu

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Family Man

The Family Man

2000
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Wife of an Important Man

The Wife of an Important Man

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Winter Light

Winter Light

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Loves of a Blonde

Loves of a Blonde

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Spirit of the Beehive

The Spirit of the Beehive

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Through a Glass Darkly

Through a Glass Darkly

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Argentina, 1985

Argentina, 1985

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Pearl

Pearl

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Enter the Void

Enter the Void

2009
×
★★★
Edit this entry  
09
The Pursuit of Happyness

The Pursuit of Happyness

2006
×
★★★★
Edit this entry  
08
Emergency Declaration

Emergency Declaration

2021
×
★★★½
Edit this entry  
07
One Piece Film Red

One Piece Film Red

2022
×
★★★½
Edit this entry  
05
Blonde

Blonde

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Once Upon a Time in the West

Once Upon a Time in the West

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Once Upon a Time in America

Once Upon a Time in America

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Wild Tales

Wild Tales

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Primal Fear

Primal Fear

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
True Grit

True Grit

2010
×
★★★½
Edit this entry  
23
Fracture

Fracture

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Crash

Crash

1996
×
★★
Edit this entry  
21
Black Adam

Black Adam

2022
×
★★★
Edit this entry  
19
Signs

Signs

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Salaam Cinema

Salaam Cinema

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Kwaidan

Kwaidan

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Human Condition

The Human Condition

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Harakiri

Harakiri

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Throw Away Your Books, Rally in the Streets

Throw Away Your Books, Rally in the Streets

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Death by Hanging

Death by Hanging

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Human Condition III: A Soldier's Prayer

The Human Condition III: A Soldier's Prayer

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Face of Another

The Face of Another

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Woman in the Dunes

Woman in the Dunes

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Pitfall

Pitfall

1962
×
★★★
Edit this entry  
28
The Insect Woman

The Insect Woman

1963
×
★★★½
Edit this entry  
27
Battles Without Honor and Humanity

Battles Without Honor and Humanity

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Pigs and Battleships

Pigs and Battleships

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Bodies Bodies Bodies

Bodies Bodies Bodies

2022
×
Read the review Edit this entry  
24
The Human Condition II: Road to Eternity

The Human Condition II: Road to Eternity

1959
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Loving Pablo

Loving Pablo

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Personal History of David Copperfield

The Personal History of David Copperfield

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Speak No Evil

Speak No Evil

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Law Abiding Citizen

Law Abiding Citizen

2009
×
★★★★
Edit this entry