Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Broadcast News

Broadcast News

1987
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Broadcast News

Broadcast News

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Please Don't Destroy: The Treasure of Foggy Mountain

Please Don't Destroy: The Treasure of Foggy Mountain

2023
×
Edit this entry  
15
Lost in America

Lost in America

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Albert Brooks: Defending My Life

Albert Brooks: Defending My Life

2023
×
Read the review Edit this entry  
04
Priscilla

Priscilla

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Five Nights at Freddy's

Five Nights at Freddy's

2023
×
Read the review Edit this entry  
28
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Pee-wee's Big Holiday

Pee-wee's Big Holiday

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Wrath of the Titans

Wrath of the Titans

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Pokémon Detective Pikachu

Pokémon Detective Pikachu

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
12
Pee-wee's Big Adventure

Pee-wee's Big Adventure

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
American Made

American Made

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Dumb Money

Dumb Money

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Ticket to Paradise

Ticket to Paradise

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Seven Psychopaths

Seven Psychopaths

2012
×
★★★
Edit this entry  
29
The Swan

The Swan

2023
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Wonderful Story of Henry Sugar

The Wonderful Story of Henry Sugar

2023
×
★★★★
Edit this entry  
24
Barbie

Barbie

2023
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
03
The Dirty Dozen

The Dirty Dozen

1967
×
Edit this entry  
18
Blue Beetle

Blue Beetle

2023
×
★★★
Edit this entry  
13
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★★
Edit this entry  
13
Asteroid City

Asteroid City

2023
×
Read prior review Edit this entry  
13
Are You There God? It's Me, Margaret.

Are You There God? It's Me, Margaret.

2023
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
11
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Something's Gotta Give

Something's Gotta Give

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
It's Complicated

It's Complicated

2009
×
★★★
Edit this entry  
31
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★½
Edit this entry  
31
Arrival

Arrival

2016
×
★★★½
Edit this entry  
31
Snake Eyes

Snake Eyes

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Beau Is Afraid

Beau Is Afraid

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Marcel the Shell with Shoes On

Marcel the Shell with Shoes On

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
27
The Venture Bros.: Radiant Is the Blood of the Baboon Heart

The Venture Bros.: Radiant Is the Blood of the Baboon Heart

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Insidious: The Red Door

Insidious: The Red Door

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Oppenheimer

Oppenheimer

2023
×
★★★★
Edit this entry  
22
Barbie

Barbie

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Who Framed Roger Rabbit

Who Framed Roger Rabbit

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Funny People

Funny People

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Neighbors 2: Sorority Rising

Neighbors 2: Sorority Rising

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Horrible Bosses 2

Horrible Bosses 2

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Knocked Up

Knocked Up

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry