Sort by

theriverjordan has logged 55 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
1917

1917

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Pale Rider

Pale Rider

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Togo

Togo

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Aeronauts

The Aeronauts

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Teen Spirit

Teen Spirit

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Serenity

Serenity

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
It's Complicated

It's Complicated

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Lenny

Lenny

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
American Splendor

American Splendor

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Home Again

Home Again

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
In Fabric

In Fabric

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Terms of Endearment

Terms of Endearment

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Jupiter Ascending

Jupiter Ascending

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Shazam!

Shazam!

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Transit

Transit

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Alice Doesn't Live Here Anymore

Alice Doesn't Live Here Anymore

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Report

The Report

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Ice Storm

The Ice Storm

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Starship Troopers

Starship Troopers

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Basic Instinct

Basic Instinct

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Game

The Game

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
True Lies

True Lies

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Good Boys

Good Boys

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The King

The King

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Enter the Void

Enter the Void

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Goodnight Mommy

Goodnight Mommy

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Happy Death Day 2U

Happy Death Day 2U

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Angst

Angst

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Climax

Climax

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Glass

Glass

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
You've Got Mail

You've Got Mail

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry