Sort by

Richard has logged 53 entries for films during July 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Next Sohee

Next Sohee

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Fish Tale

The Fish Tale

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Making of Star Wars

The Making of Star Wars

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
My Broken Mariko

My Broken Mariko

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
My Grown-Up Christmas List

My Grown-Up Christmas List

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Presenting Lily Mars

Presenting Lily Mars

1943
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Summer Stock

Summer Stock

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Gray Man

The Gray Man

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Stories: The Making of 'Rogue One: A Star Wars Story'

The Stories: The Making of 'Rogue One: A Star Wars Story'

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Gamera vs. Jiger

Gamera vs. Jiger

1970
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Alice Chops the Suey

Alice Chops the Suey

1925
×
Read the review Edit this entry  
23
Alice's Tin Pony

Alice's Tin Pony

1925
×
Read the review Edit this entry  
23
Alice Picks the Champ

Alice Picks the Champ

1925
×
Read the review Edit this entry  
23
Alice Wins the Derby

Alice Wins the Derby

1925
×
Read the review Edit this entry  
23
Alice Gets Stage Struck

Alice Gets Stage Struck

1925
×
Read the review Edit this entry  
23
Just Remembering

Just Remembering

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
What to Do With the Dead Kaiju?

What to Do With the Dead Kaiju?

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Special Delivery

Special Delivery

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Campfire Christmas

Campfire Christmas

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: Within a Minute - The Making of Episode III

Star Wars: Within a Minute - The Making of Episode III

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Bob's Burgers Movie

The Bob's Burgers Movie

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: Episode III – Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III – Revenge of the Sith

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Here Comes Mr. Jordan

Here Comes Mr. Jordan

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Elvis

Elvis

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Black Widow

Black Widow

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Ms. Marvel

Ms. Marvel

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Where the Crawdads Sing

Where the Crawdads Sing

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
From Puppets to Pixels: Digital Characters in 'Episode II'

From Puppets to Pixels: Digital Characters in 'Episode II'

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Star Wars: Episode II – Attack of the Clones

Star Wars: Episode II – Attack of the Clones

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Black Phone

The Black Phone

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Alice Loses Out

Alice Loses Out

1925
×
Read the review Edit this entry  
10
Alice's Egg Plant

Alice's Egg Plant

1925
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Seven Minutes in Heaven

Seven Minutes in Heaven

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Beginning: Making 'Episode I'

The Beginning: Making 'Episode I'

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Star Wars: Episode I – The Phantom Menace

Star Wars: Episode I – The Phantom Menace

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Alice Solves the Puzzle

Alice Solves the Puzzle

1925
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Alice Gets Stung

Alice Gets Stung

1925
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Thor: Love and Thunder

Thor: Love and Thunder

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Kate

Kate

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Boy

Boy

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
National Treasure

National Treasure

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Velvet Vampire

The Velvet Vampire

1971
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Top End Wedding

Top End Wedding

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Bill Burr Presents: Friends Who Kill

Bill Burr Presents: Friends Who Kill

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
Tapeheads

Tapeheads

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry