TheRecondite has logged 109 entries for films during June 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Loki

Loki

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Kramer vs. Kramer

Kramer vs. Kramer

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
A Perfect World

A Perfect World

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Whisper of the Heart

Whisper of the Heart

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Boys State

Boys State

2020
×
Read the review Edit this entry  
28
Miami Vice

Miami Vice

2006
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Chef

Chef

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Clueless

Clueless

1995
×
½
Read the review Edit this entry  
28
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
A Few Good Men

A Few Good Men

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Whip It

Whip It

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Ran

Ran

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Begin Again

Begin Again

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
United 93

United 93

2006
×
Read the review Edit this entry  
26
Philadelphia

Philadelphia

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
127 Hours

127 Hours

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Platoon

Platoon

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
50/50

50/50

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Basketball Diaries

The Basketball Diaries

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Sound of Music

The Sound of Music

1965
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Roundhay Garden Scene

Roundhay Garden Scene

1888
×
Read the review Edit this entry  
23
Loki

Loki

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Curious Case of Benjamin Button

The Curious Case of Benjamin Button

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Fatherhood

Fatherhood

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
The Green Mile

The Green Mile

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Once Upon a Time in America

Once Upon a Time in America

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Infinite

Infinite

2021
×
Read the review Edit this entry  
21
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
13th

13th

2016
×
Read the review Edit this entry  
21
Girlhood

Girlhood

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Malcolm X

Malcolm X

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Tallulah

Tallulah

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Akira

Akira

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Waves

Waves

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Luca

Luca

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
The Machinist

The Machinist

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
My Life as a Zucchini

My Life as a Zucchini

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Signs

Signs

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry