TheRecondite has logged 604 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Gone Baby Gone

Gone Baby Gone

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Mass

Mass

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Seven Psychopaths

Seven Psychopaths

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Son of Saul

Son of Saul

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Bling Ring

The Bling Ring

2013
×
Read the review Edit this entry  
25
Encanto

Encanto

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
Read the review Edit this entry  
24
Scrooged

Scrooged

1988
×
Read the review Edit this entry  
23
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Being the Ricardos

Being the Ricardos

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
Read the review Edit this entry  
22
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
True Stories

True Stories

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Everything Is Illuminated

Everything Is Illuminated

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Raw

Raw

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Hand of God

The Hand of God

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
Read the review Edit this entry  
12
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Beatles: Get Back

The Beatles: Get Back

2021
×
Read the review Edit this entry  
03
Belfast

Belfast

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
★★
Read prior review Edit this entry  
30
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Looper

Looper

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Empire of the Sun

Empire of the Sun

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Mud

Mud

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Bad Lieutenant: Port of Call - New Orleans

The Bad Lieutenant: Port of Call - New Orleans

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
King Richard

King Richard

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Passing

Passing

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Finch

Finch

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Eyes of Tammy Faye

The Eyes of Tammy Faye

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Harder They Fall

The Harder They Fall

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Nine Days

Nine Days

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Lamb

Lamb

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Color of Money

The Color of Money

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Petite Maman

Petite Maman

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Bergman Island

Bergman Island

2021
×
★★
Read the review Edit this entry