Sort by

Shane has logged 33 entries for films during July 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Wolf

Wolf

1994
×
Read the review Edit this entry  
31
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
Read the review Edit this entry  
28
Zola

Zola

2020
×
Read the review Edit this entry  
28
Paper Moon

Paper Moon

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Harper

Harper

1966
×
Edit this entry  
26
The Hunt

The Hunt

2020
×
Read the review Edit this entry  
24
Old

Old

2021
×
Read the review Edit this entry  
23
The Happening

The Happening

2008
×
Read the review Edit this entry  
22
What's Up, Doc?

What's Up, Doc?

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
What's Opera, Doc?

What's Opera, Doc?

1957
×
Edit this entry  
21
Secret Sunshine

Secret Sunshine

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Village

The Village

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Signs

Signs

2002
×
Read the review Edit this entry  
17
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Black Widow

Black Widow

2021
×
Read the review Edit this entry  
15
Onibaba

Onibaba

1964
×
★★★★
Edit this entry  
14
Body Heat

Body Heat

1981
×
Read the review Edit this entry  
13
Pale Flower

Pale Flower

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Son of the White Mare

Son of the White Mare

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Mona Lisa

Mona Lisa

1986
×
Edit this entry  
09
Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

2021
×
Edit this entry  
08
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Crossfire

Crossfire

1947
×
Read the review Edit this entry  
06
Night Moves

Night Moves

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Age of Bloom

Age of Bloom

2001
×
Edit this entry  
04
Rendezvous

Rendezvous

1976
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Cockfighter

Cockfighter

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Two-Lane Blacktop

Two-Lane Blacktop

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Rendezvous

Rendezvous

1976
×
★★★★★
Edit this entry  
02
No Sudden Move

No Sudden Move

2021
×
Read the review Edit this entry  
02
The Last Seduction

The Last Seduction

1994
×
Read the review Edit this entry  
01
The Set-Up

The Set-Up

1949
×
★★★★½
Read the review Edit this entry