Sort by

Matt has logged 56 entries for films during November 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Legend

Legend

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Gosford Park

Gosford Park

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Nemesis

Nemesis

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Brothers Bloom

The Brothers Bloom

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Looper

Looper

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Brick

Brick

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Guardians of the Galaxy Holiday Special

The Guardians of the Galaxy Holiday Special

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Hannah and Her Sisters

Hannah and Her Sisters

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Free Birds

Free Birds

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Heat

The Heat

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Murder Mystery

Murder Mystery

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Michael Clayton

Michael Clayton

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Crimes and Misdemeanors

Crimes and Misdemeanors

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Wayne's World 2

Wayne's World 2

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Disenchanted

Disenchanted

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Blue Jasmine

Blue Jasmine

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Wayne's World

Wayne's World

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Enchanted

Enchanted

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
TÁR

TÁR

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Moonage Daydream

Moonage Daydream

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Dick Tracy

Dick Tracy

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Killing

The Killing

1956
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Aqua Teen Forever: Plantasm

Aqua Teen Forever: Plantasm

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Zootopia

Zootopia

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Batman: Mask of the Phantasm

Batman: Mask of the Phantasm

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Happy Gilmore

Happy Gilmore

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Dune

Dune

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Dick

Dick

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Who Framed Roger Rabbit

Who Framed Roger Rabbit

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Manhattan Murder Mystery

Manhattan Murder Mystery

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
See How They Run

See How They Run

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Death on the Nile

Death on the Nile

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Confess, Fletch

Confess, Fletch

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
UHF

UHF

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Dead Men Don't Wear Plaid

Dead Men Don't Wear Plaid

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Reminiscence

Reminiscence

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Weird: The Al Yankovic Story

Weird: The Al Yankovic Story

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Black Adam

Black Adam

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry