Sort by

Matt has logged 68 entries for films during November 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Star Wars: Episode III – Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III – Revenge of the Sith

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Star Wars: Episode II – Attack of the Clones

Star Wars: Episode II – Attack of the Clones

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Star Wars: Episode I – The Phantom Menace

Star Wars: Episode I – The Phantom Menace

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
X-Men

X-Men

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Hannah and Her Sisters

Hannah and Her Sisters

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Free Birds

Free Birds

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Beware! The Blob

Beware! The Blob

1972
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Back to the Future Part III

Back to the Future Part III

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Back to the Future Part II

Back to the Future Part II

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Blob

The Blob

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Faces

Faces

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Killers

The Killers

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Resident Evil: Apocalypse

Resident Evil: Apocalypse

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Things to Do in Denver When You're Dead

Things to Do in Denver When You're Dead

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Runaway Jury

Runaway Jury

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Resident Evil

Resident Evil

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Dune

Dune

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Heartbreakers

Heartbreakers

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Silent Running

Silent Running

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Romy and Michele's High School Reunion

Romy and Michele's High School Reunion

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Targets

Targets

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Cop Car

Cop Car

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Pink Floyd: The Wall

Pink Floyd: The Wall

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Nineteen Eighty-Four

Nineteen Eighty-Four

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
A Dry White Season

A Dry White Season

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
My Dinner with Andre

My Dinner with Andre

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Girlfriends

Girlfriends

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
True Grit

True Grit

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Black Narcissus

Black Narcissus

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Manhattan Murder Mystery

Manhattan Murder Mystery

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Martian

The Martian

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Tucker: The Man and His Dream

Tucker: The Man and His Dream

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Metropolis

Metropolis

1927
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry