Sort by

Michael has logged 167 entries for films during 2023.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
07
The Last Movie

The Last Movie

1971
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Waking Life

Waking Life

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Head

Head

1968
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Snow Queen

The Snow Queen

1957
×
★★★★
Edit this entry  
03
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Alien from L.A.

Alien from L.A.

1988
×
★★★½
Edit this entry  
29
Blue

Blue

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Trash Humpers

Trash Humpers

2009
×
★★★★
Edit this entry  
27
Cool as Ice

Cool as Ice

1991
×
★½
Edit this entry  
26
Pink Flamingos

Pink Flamingos

1972
×
★★★★
Edit this entry  
23
I-Be Area

I-Be Area

2007
×
★★★★
Edit this entry  
22
Reflections of Evil

Reflections of Evil

2002
×
★★★★
Edit this entry  
21
An American Hippie in Israel

An American Hippie in Israel

1972
×
★★★
Edit this entry  
20
Creepozoids

Creepozoids

1987
×
Edit this entry  
19
Alienator

Alienator

1990
×
Edit this entry  
16
The Young Master

The Young Master

1980
×
★★★½
Edit this entry  
15
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★★
Edit this entry  
14
Chafed Elbows

Chafed Elbows

1966
×
★★½
Edit this entry  
13
Dangerous Men

Dangerous Men

2005
×
★½
Edit this entry  
12
Godmonster of Indian Flats

Godmonster of Indian Flats

1973
×
★★★½
Edit this entry  
09
Glen or Glenda

Glen or Glenda

1953
×
Edit this entry  
08
Son of Godzilla

Son of Godzilla

1967
×
★★½
Edit this entry  
07
Burial Ground

Burial Ground

1981
×
Edit this entry  
06
Martial Law II: Undercover

Martial Law II: Undercover

1991
×
★★½
Edit this entry  
05
The Million Eyes of Sumuru

The Million Eyes of Sumuru

1967
×
Edit this entry  
02
Firecracker

Firecracker

1981
×
★★
Edit this entry  
02
Pennies from Heaven

Pennies from Heaven

2023
×
★★★★½
Edit this entry  
01
964 Pinocchio

964 Pinocchio

1991
×
★★★½
Edit this entry  
31
Blood and Black Lace

Blood and Black Lace

1964
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Monkey Hustle

The Monkey Hustle

1976
×
★★½
Edit this entry  
30
Nicole

Nicole

2021
×
★★★★
Edit this entry  
29
Bride of the Gorilla

Bride of the Gorilla

1951
×
★½
Edit this entry  
26
Cocaine Wars

Cocaine Wars

1985
×
★½
Edit this entry  
25
Beyond the Time Barrier

Beyond the Time Barrier

1960
×
★★½
Edit this entry  
24
Nemesis

Nemesis

1992
×
★★★
Edit this entry  
23
The Zodiac Killer

The Zodiac Killer

1971
×
½
Edit this entry  
23
Our Ark

Our Ark

2021
×
★★½
Edit this entry  
22
Bounty Tracker

Bounty Tracker

1993
×
★★
Edit this entry  
19
Hysteresis

Hysteresis

2021
×
★½
Edit this entry  
19
Blood Orgy of the She-Devils

Blood Orgy of the She-Devils

1973
×
½
Edit this entry  
18
Mr. Bug Goes to Town

Mr. Bug Goes to Town

1941
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Quiet Earth

The Quiet Earth

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Your Houseplants Are Screaming

Your Houseplants Are Screaming

2021
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Flying Saucer

The Flying Saucer

1950
×
Edit this entry  
15
Twice Dead

Twice Dead

1988
×
★★½
Edit this entry  
12
Wet

Wet

2021
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Black Cobra

The Black Cobra

1987
×
Edit this entry  
11
Viy

Viy

1967
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Little Shop of Horrors

The Little Shop of Horrors

1960
×
★★½
Edit this entry  
09
Eat Your Carrots

Eat Your Carrots

2022
×
★★
Edit this entry