• The Sinful Dwarf

    The Sinful Dwarf

    ★★★

    Sexploitation
    Dwarfsploitation
    Slavesploitation
    Everythingsploitation in fact

    At first pass, Dværgen looks like a comedy, reads like a porno and is formally labelled in the Crime and Horror genres. I first came across this on the Horrible Reviews YouTube channel, a guy whose reviews I've been watching for years and who is still pushing out funny and informative content a decade later. That link <<< is to a 'best of' if you're interested in knowing more about 'Disturbing Movies'. As our host…

  • Sleepaway Camp

    Sleepaway Camp

    ★★★

    "She's a real carpenter's dream: flat as a board and needs a screw!"

    There are some moments in the history of fashion that should be banished to oblivion. Shoulder pads? The man-bun? Or here, at the camp, in front of hundreds of pre-pubescent teens, fully grown men in tight denim short-shorts and crop-tops displaying a full rug of chest-candy. Oh my, this is a heinous crime indeed and should be sent directly to Gucci-hell.

    Anyway, that was my initial reaction…

  • Slither

    Slither

    ★★★★

    "It's just a bee sting"

    Ah man, Michael Rooker is bloody fantastic in this scientifi-horror creepshow. From the moment 'the event' happens his character cranks it up a notch and turns into a beautifully psychotic madman, and it's glorious to watch.

    Lizzie Banks is funny as hell too, as the soft and sappy southern belle, in a series of slightly odd relationships both inside and outside of her marriage.

    The story is fast to get going and is supported by…

  • Sleepless

    Sleepless

    ★★★½

    Boom. Those unmistakable Goblin beats kick in, and we're on our way into the mixed up mind of Dario Argento, complete with a pretty snazzy movie cover. It looks like a Steel Panther album... we shall call it Messed up Boobage!

    OK, so there are few words required to set the scene... here we go.

    🔪 Big, scary knives
    🔪 Black gloves
    🔪 Blood soaked evvverrrryyything
    🔪 A dwarf
    🔪 Hacked off body parts
    🔪 Flute
    🔪 Max von Sydow…

  • The Invisible Man

    The Invisible Man

    ★★★★

    "There must be a way back!"

    Not simply a monster movie, The Invisible Man is another Universal Pictures classic with special effects that totally hold up today. For a film that's nearly ninety years old it's quite incredible really, and the way in which the overtly funny moments are interwoven with a smart story of mental anguish and a decline on reality is really something special.

    While conducting some 'off the books' experiments on himself, scientist Jack Griffin discovers the…

  • Schumacher

    Schumacher

    ★★★★½

    Outstanding documentary. As a lifelong fan of the sport, I'm maybe a little biased (OK, a lot biased), but this really captured the fierce competitor and sensitive family man that is, for me, the best ever in Formula 1 racing.

    Never one to take the easy route, Michael Schumacher seemed to actively search out the teams that needed a driver that could lift their performance and again and again, he delivered the goods against some of the best in the…

  • Exorcist II: The Heretic

    Exorcist II: The Heretic

    ★½

    Pick "The worst Part 2 that you haven't seen"... I think I may need to do this one again.

    I mean, yeah, it's pretty dull, not scary at all, Richard Burton seems entirely uninterested and Linda Blair's acting is bloody awful, but it's by no means the 'worst'. The original The Exorcist remains one of my all-time favourites, and I've spent years avoiding this sequel in an attempt to not sully the memory of a classic.

    I shouldn't have worried.…

  • Splatter: Naked Blood

    Splatter: Naked Blood

    ★★★

    With a simple science-based premise, ominous soundtrack and an entirely unexpected cactus, this was looking like it would be great fun from the start.

    And then shit got real! Crikey, these Japanese folks don't mess about. Let just say that the film does exactly what it says on the tin. There were clues before I got into this, including one of the most ridiculous background images on LB... if you don't have access to the backgrounds within the LB platform…

  • The Tenant

    The Tenant

    ★★★½

    Top 100 Directors Challenge: 34. Roman Polanski

    Born Raymond Thierry Liebling in Paris, and a citizen of Poland, Roman Polanski is surrounded by great film and awful controversy. A man that grew up in foster homes after his parents were taken during raids by the invading Nazi forces in '39 went on to become one of the centuries prolific filmmakers.

    Le locataire is a gorgeous film to observe as a piece of celluloid art. Ingmar Bergman's long time collaborator and…

  • Malignant

    Malignant

    ★★★★

    Does anyone else have a favourite horror swear word? You know, that one that instantaneously pops out like an uninvited fart when the scary stuff happens? Well this one achieved 7 "mother4uckers!" during its perfectly crafted 111 minutes, which is quite an achievement. I really don't like that word and never consciously use it. I'm sorry. Balls, tits, arse, knackers... aaarh ffs. OK, that's better.

    So, needless to say this has its creepy, gory and violently awful moments then. Sure,…

  • Stick It

    Stick It

    ★★★½

    Man, this is so good. I mean, it's a sports film with bright-eyed actors that is funny, colourful and full of impressively choreographed gymnastics sequences... and manages to stay entirely devoid of the unwanted lechery that normally comes with films like this.

    Oh, and the soundtrack kicks ass too. The skater punk beats line up nicely with the half-pipe opening scenes and carry through the film as our hero Haley sets out to rediscover both her flip n tumble skills…

  • Doctor Zhivago

    Doctor Zhivago

    ★★★½

    Top 100 Directors Challenge: 32. David Lean

    At nearly three and a half hours, Doctor Zhivago is one of cinema's great epics and is based on an autobiographical work of the same name written in the 40s and 50s by soviet author Boris Pasternak.

    The novel was first published in Italy in 1957 after being refused release in the USSR. Robert Bolt's screenplay was an enormous undertaking and at the very first moment of connection between Julie Christie and Omar…