Sort by

Graham has logged 72 entries for films during August 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Gentlemen Prefer Blondes

Gentlemen Prefer Blondes

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Boxing Helena

Boxing Helena

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Beast

The Beast

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Bob's Burgers Movie

The Bob's Burgers Movie

2022
×
★★★
Edit this entry  
29
Roger Waters - The Wall

Roger Waters - The Wall

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
To Live

To Live

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
How The Young Ones Changed Comedy

How The Young Ones Changed Comedy

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Evil Toons

Evil Toons

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Carla's Song

Carla's Song

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Hot Girls Wanted

Hot Girls Wanted

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Nope

Nope

2022
×
Read the review Edit this entry  
26
Monica and Friends: Lessons

Monica and Friends: Lessons

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Minions: The Rise of Gru

Minions: The Rise of Gru

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Pumping Iron II: The Women

Pumping Iron II: The Women

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Orphan: First Kill

Orphan: First Kill

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Shadows

Shadows

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Vampyros Lesbos

Vampyros Lesbos

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Dolly Parton: Here I Am

Dolly Parton: Here I Am

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
In the Mouth of Madness

In the Mouth of Madness

1994
×
Read the review Edit this entry  
23
Career Girls

Career Girls

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
At Midnight I'll Take Your Soul

At Midnight I'll Take Your Soul

1964
×
Read the review Edit this entry  
23
The Fan

The Fan

1982
×
Read the review Edit this entry  
22
Thesis

Thesis

1996
×
Read the review Edit this entry  
21
The Dark Side of Porn: Me and my Slaves

The Dark Side of Porn: Me and my Slaves

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Guilty of Romance

Guilty of Romance

2011
×
Read the review Edit this entry  
21
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
Read the review Edit this entry  
20
Subconscious Cruelty

Subconscious Cruelty

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Eerie

Eerie

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Bud Abbott and Lou Costello Meet Frankenstein

Bud Abbott and Lou Costello Meet Frankenstein

1948
×
Read the review Edit this entry  
18
Screaming in High Heels: The Rise & Fall of the Scream Queen Era

Screaming in High Heels: The Rise & Fall of the Scream Queen Era

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Tucker and Dale vs. Evil

Tucker and Dale vs. Evil

2010
×
Read the review Edit this entry  
17
Lights Out

Lights Out

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Phenomena

Phenomena

1985
×
Read the review Edit this entry  
16
Be My Cat: A Film for Anne

Be My Cat: A Film for Anne

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Little Shop of Horrors

Little Shop of Horrors

1986
×
Read the review Edit this entry  
16
Frenzy

Frenzy

1972
×
Read the review Edit this entry  
15
The House of the Laughing Windows

The House of the Laughing Windows

1976
×
Read the review Edit this entry  
14
Raw Iron: The Making of 'Pumping Iron'

Raw Iron: The Making of 'Pumping Iron'

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Tumbbad

Tumbbad

2018
×
Read the review Edit this entry  
14
The Skeleton of Mrs. Morales

The Skeleton of Mrs. Morales

1960
×
Read the review Edit this entry  
14
The Friends of Eddie Coyle

The Friends of Eddie Coyle

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Another Happy Day

Another Happy Day

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
What Have You Done to Solange?

What Have You Done to Solange?

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Third Part of the Night

The Third Part of the Night

1971
×
Read the review Edit this entry  
11
Debbie Does Dallas Uncovered

Debbie Does Dallas Uncovered

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Frankenweenie

Frankenweenie

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Dante's Inferno

Dante's Inferno

1911
×
Read the review Edit this entry  
11
Sunshine

Sunshine

2007
×
Read the review Edit this entry  
10
A Beautiful Life

A Beautiful Life

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry