Sort by

James has logged 48 entries for films during January 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Aziz Ansari: Nightclub Comedian

Aziz Ansari: Nightclub Comedian

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Fallout

The Fallout

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Hand of God: Through the Eyes of Sorrentino

The Hand of God: Through the Eyes of Sorrentino

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Who Am I?

Who Am I?

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Assassination Nation

Assassination Nation

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
In the Same Breath

In the Same Breath

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Being the Ricardos

Being the Ricardos

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Knife+Heart

Knife+Heart

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Man Bites Dog

Man Bites Dog

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Can't Buy Me Love

Can't Buy Me Love

1987
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
White Boy Rick

White Boy Rick

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
The King's Man

The King's Man

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Whip It

Whip It

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Richard Jewell

Richard Jewell

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Plus One

Plus One

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
The Brady 6

The Brady 6

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
King Charles III

King Charles III

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Eat Drink Man Woman

Eat Drink Man Woman

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Adventures in Babysitting

Adventures in Babysitting

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Novice

The Novice

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
George W. Bush: The 9/11 Interview

George W. Bush: The 9/11 Interview

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
A Most Violent Year

A Most Violent Year

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Boiling Point

Boiling Point

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Us and Them

Us and Them

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Red State

Red State

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Lamb

Lamb

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
My Cousin Vinny

My Cousin Vinny

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Change-Up

The Change-Up

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Kicking & Screaming

Kicking & Screaming

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Jimmy Carr: His Dark Material

Jimmy Carr: His Dark Material

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts

Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Doctor Who: Eve of the Daleks

Doctor Who: Eve of the Daleks

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Ghostbusters: Afterlife

Ghostbusters: Afterlife

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Surf's Up

Surf's Up

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry