James has logged 438 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
13
Caché

Caché

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
In the Time It Takes to Get There

In the Time It Takes to Get There

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Dave Chappelle: The Closer

Dave Chappelle: The Closer

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
GoldenEye

GoldenEye

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence

A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Made

Made

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Plan B

Plan B

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Many Saints of Newark

The Many Saints of Newark

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Forever Purge

The Forever Purge

2021
×
Read the review Edit this entry  
29
Dragged Across Concrete

Dragged Across Concrete

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Dirty Work

Dirty Work

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Ladies in Black

Ladies in Black

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The House of the Devil

The House of the Devil

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Escape Room: Tournament of Champions

Escape Room: Tournament of Champions

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
The Ninth Jedi

The Ninth Jedi

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The Village Bride

The Village Bride

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The Twins

The Twins

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Tatooine Rhapsody

Tatooine Rhapsody

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
The Duel

The Duel

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Escape Room

Escape Room

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Brand New Cherry Flavor

Brand New Cherry Flavor

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Ema

Ema

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Guilty

The Guilty

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Help

Help

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Possibly in Michigan

Possibly in Michigan

1983
×
Read the review Edit this entry  
20
Be Kind Rewind

Be Kind Rewind

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Cure

Cure

1997
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
My Son

My Son

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
The Voyeurs

The Voyeurs

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Malignant

Malignant

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Hair Love

Hair Love

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Two Lovers

Two Lovers

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Being James Bond

Being James Bond

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
I Love You, Man

I Love You, Man

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The 40 Year Old Virgin

The 40 Year Old Virgin

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Bad Boys for Life

Bad Boys for Life

2020
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
08
The Longest Yard

The Longest Yard

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Cats

Cats

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
07
CODA

CODA

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Flickering Lights

Flickering Lights

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry