• The Royal Hotel

    The Royal Hotel

    ★★★★

    Kitty Green 2 for 2

  • Mother, Couch

    Mother, Couch

    ★★★

    Lots of great stuff here. Surreal production design, great performances, good score, solid directorial vision. But it didn’t stick the landing. Beau is Afraid lite: more extravagant in presentation than in substance. Excited to see where this filmmaker goes next though.

  • American Fiction

    American Fiction

    ★★★½

    The writing makes much of this movie a blast. Jeffrey Wright is perfect portraying this layered, withdrawn character. The family drama can feel bloated and I wish it could have challenged the character even more but there are some narrative risks and layers that are pretty thought provoking!

    Full review 

  • The Boy and the Heron

    The Boy and the Heron

    ★★★

    While the film ends on meaningful self-reflection from Miyazaki, I didn’t find the protagonist’s journey very clear or compelling.

    Full Review

  • One Life

    One Life

    ★★★

    Lots of sniffles and tears at my screening. The story is so moving that all the movie had to do to be good was just tell it. It tells it just fine. Autopilot British style/music etc. Nothing interesting about the execution. But when Hopkins cries you cry that’s the rule.

  • Cure

    Cure

    ★★★★★

    Unsettles at the deepest levels

  • Barbie

    Barbie

    ★★★★★

    Such a playful, funny, dazzling movie that also manages to capture what gender roles and the symbol of Barbie mean to us in 2023. Basically the most fun movie ever even while being incredibly thoughtful. We’re never gonna get another thing like this.

    Full review

  • Oppenheimer

    Oppenheimer

    ★★★★½

    Never seen a biopic with such graceful, grand, sweeping presentation like this. The film's constructed to give that feeling of being on the precipice of something equally awe-inspiring, and terrifying.

    The last hour lost momentum for me but this was probably Nolan's most successful film on an emotional level.

    Full Review

  • Riceboy Sleeps

    Riceboy Sleeps

    ★★★★

    A really beautiful ode to the sacrifices of immigrant mothers (and mothers in general) and the power of knowing your roots.

    The wide-angle, ever-drifting camera immerses us in every location and finds the beauty in every moment. Like in a Malick film (obvious influence), there’s a sense that there is something grander to these characters’ lives than they might notice. There’s also a good tinge of 90s nostalgia in the look of it. It occasionally misses opportunities to strengthen the…

  • Nimona

    Nimona

    ★★★½

    The story beats are a little too familiar, keeping me from loving this. Villain is typical for this kind of thing. But I enjoyed the lead characters and the development between them. Also has a surprisingly layered message, even if it's a bit tidy.

  • Asteroid City

    Asteroid City

    ★★★½

    Revisiting this, I think it deserves more credit than I gave it the first round

    My second viewing thoughts

  • Elemental

    Elemental

    ★★★½

    I thought this was a very good love story about how falling in love for the first time can help you realize who you are. The daughter-of-immigrant storyline may not be anything new but it still felt genuine to me. I understood her misguided desire to sacrifice her own happiness to repay her parents’ sacrifice.

    I think Wade’s side of the romance was uneven. There’s one part where he’s like “you helped me overcome my dad’s death” and I was…