The Oscar Expert has logged 34 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The Life Ahead

The Life Ahead

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
One Night in Miami...

One Night in Miami...

2020
×
★★★½
Edit this entry  
08
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Tenet

Tenet

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Human Nature

Human Nature

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Mister America

Mister America

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Queen

The Queen

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Kids Are All Right

The Kids Are All Right

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Lodge

The Lodge

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
I Carry You with Me

I Carry You with Me

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★★
Edit this entry  
31
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Beast Beast

Beast Beast

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Nine Days

Nine Days

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Forty-Year-Old Version

The Forty-Year-Old Version

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
His House

His House

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Zola

Zola

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Killing of Two Lovers

The Killing of Two Lovers

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Minari

Minari

2020
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
The Last Thing He Wanted

The Last Thing He Wanted

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Sylvie's Love

Sylvie's Love

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Wendy

Wendy

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Minari

Minari

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Relic

Relic

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Worth

Worth

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Herself

Herself

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Courier

The Courier

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
And Then We Danced

And Then We Danced

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Wake Up

Wake Up

2020
×
Read the review Edit this entry  
24
Jumbo

Jumbo

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Falling

Falling

2020
×
★½
Read the review Edit this entry