TheoKemp1 has logged 327 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
01
The Grucifixion

The Grucifixion

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Eternals

Eternals

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
What's Eating Gilbert Grape

What's Eating Gilbert Grape

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Miss Americana

Miss Americana

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Fish Tank

Fish Tank

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
Read the review Edit this entry  
14
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Misery

Misery

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Scary Movie

Scary Movie

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Mother

Mother

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Yellow Belt Fury

Yellow Belt Fury

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Harakiri

Harakiri

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Tokyo Story

Tokyo Story

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
The Iron Giant

The Iron Giant

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Ivan's Childhood

Ivan's Childhood

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Alphabet

The Alphabet

1969
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Grandmother

The Grandmother

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Candyman

Candyman

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
He's All That

He's All That

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
27
When the Day Breaks

When the Day Breaks

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Free Guy

Free Guy

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
A Dog's Will

A Dog's Will

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Good Morning

Good Morning

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Okja

Okja

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Premonitions Following an Evil Deed

Premonitions Following an Evil Deed

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry