Matthew has logged 31 entries for films during June 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Chumscrubber

The Chumscrubber

2005
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Anima

Anima

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Child's Play

Child's Play

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Red Sparrow

Red Sparrow

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Forrest Gump

Forrest Gump

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Toy Story 3

Toy Story 3

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Murder Mystery

Murder Mystery

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
The Aviator

The Aviator

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Toy Story 2

Toy Story 2

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Wonder Boys

Wonder Boys

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Love & Mercy

Love & Mercy

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Hotel Mumbai

Hotel Mumbai

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
Set It Up

Set It Up

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Black Mirror: Smithereens

Black Mirror: Smithereens

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Black Mirror: Striking Vipers

Black Mirror: Striking Vipers

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Toy Story

Toy Story

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
When They See Us

When They See Us

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry