The Murpheus has logged 46 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
For a Few Dollars More

For a Few Dollars More

1965
×
★★★★
Edit this entry  
28
A Fistful of Dollars

A Fistful of Dollars

1964
×
★★★★
Edit this entry  
28
Addams Family Values

Addams Family Values

1993
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
★★★½
Edit this entry  
25
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

2007
×
★★★½
Edit this entry  
25
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Edit this entry  
25
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Joyeux Noel

Joyeux Noel

2005
×
★★★½
Edit this entry  
24
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Arthur Christmas

Arthur Christmas

2011
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Man Who Invented Christmas

The Man Who Invented Christmas

2017
×
★★★
Edit this entry  
22
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
★★½
Edit this entry  
21
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
21
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★
Edit this entry  
20
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Edit this entry  
19
Scrooge

Scrooge

1951
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★½
Edit this entry  
19
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★½
Edit this entry  
19
Mickey's Christmas Carol

Mickey's Christmas Carol

1983
×
★★★
Edit this entry  
19
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
14
A Christmas Carol

A Christmas Carol

2009
×
★★
Edit this entry  
13
Samurai I: Musashi Miyamoto

Samurai I: Musashi Miyamoto

1954
×
★★★½
Edit this entry  
13
Lone Wolf and Cub: Sword of Vengeance

Lone Wolf and Cub: Sword of Vengeance

1972
×
★★½
Edit this entry  
13
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
06
The Young Offenders

The Young Offenders

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★
Edit this entry  
05
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
They Shall Not Grow Old

They Shall Not Grow Old

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
25
The Illusionist

The Illusionist

2010
×
★★★★
Edit this entry  
24
Shadow

Shadow

2018
×
★★★½
Edit this entry  
24
Kung Fu Hustle

Kung Fu Hustle

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Yakuza Apocalypse

Yakuza Apocalypse

2015
×
★★½
Edit this entry  
21
The First Purge

The First Purge

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Purge: Election Year

The Purge: Election Year

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
The Purge: Anarchy

The Purge: Anarchy

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
The Purge

The Purge

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Cairo Station

Cairo Station

1958
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
Tokyo Story

Tokyo Story

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Thunder Road

Thunder Road

2018
×
★★★★
Edit this entry  
17
Fires on the Plain

Fires on the Plain

1959
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Pied Piper

The Pied Piper

1972
×
★★½
Edit this entry  
15
Damsels in Distress

Damsels in Distress

2011
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Siege of Jadotville

The Siege of Jadotville

2016
×
★★★
Edit this entry  
14
Operation Finale

Operation Finale

2018
×
★★★
Edit this entry