• Magnolia

    Magnolia

    ★★★½

    Tom Cruse playing himself

  • The Magician

    The Magician

    ★★★½

    A perfect film for dry July.

  • Lilya 4-ever

    Lilya 4-ever

    ★★★★

    A continuos heart shattering story to the point of numbness. 
    The world is full of bad people.

  • Man Bites Dog

    Man Bites Dog

    ★★★★

    A Pitch black comedy. 

    The concept and result of this film is impressive after taking into consideration the budget. 
    Man Bites Dog captures both a humorously-morbid satire mockumentary and a noir art film at the same time.
    It as though they crossed the photography of Bergmans, The Seventh Seal with the storyline of a dry UK comedy… 

    An all time cult classic.

    The Magician, 2005 is a good follow up if you enjoyed this

  • Border

    Border

    ★★★½

    Mundanity meets magic realism.

  • The Hunt

    The Hunt

    ★★★

    I was cringing half way through this film when I thought it was a “falsely accused predator” story. 

    Such story is not needed as to sympathize with the unlikely innocent man, the 1% of cases per say, when pedophelia is so common, so hushed, damaging and doubted against the real victims, that 99%, the people and the children that have the courage to speak up about their attackers. 

    I believe the director was aware of this when creating this film…

  • Hail

    Hail

    ★★★★½

    A modern Australian masterpiece depicting a uncomfortably real story with uncomfortably real people. Are you uncomfortable?

  • The Tree of Life

    The Tree of Life

    ★★★★

    This film makes you feel so tiny and insignificant in the best way. Putting the world under a microscope, zooming in on a part, zooming out, zooming in somewhere else and so on. 
    Lubezkis work behind the camera captures how I replay memories in my mind.

  • Loveless

    Loveless

    ★★★

    The bleak and grim reality of a young family all trying their best to move on from each other. A ruthless, refreshing and realistic portrayal of the selfishness, self centered attitudes and how cruel humans can be in Suburbia.

  • Mother

    Mother

    ★★★½

    The extents and extremes of unconditional love between parent and child

  • Come and See

    Come and See

    ★★★★½

    Relentlessly grim, deeply disturbing, and made unquestionably more dread-inducing by the fact that almost everything depicted really happened, it is a depressing but necessary reminder of one of the darkest chapters in human history.

  • Melancholia

    Melancholia

    ★★★½

    An impending sense on doom since the start.