Sort by
  • 2046

    ★★

  • Somersault

  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind

    ★★★★

  • The Machinist

  • Primer

  • The Lord of the Rings: The Return of the King

  • Kill Bill: Vol. 1

    ★★★½

  • Elephant

  • Lost in Translation

  • The Collector

    ★★★

  • Ken Park

  • Lilya 4-ever

    ★★★★

  • The Pianist

  • Irreversible

  • Punch-Drunk Love

    ★★★½

  • Rabbit-Proof Fence

  • The Royal Tenenbaums

    ★★★★

  • Trouble Every Day

  • Mulholland Drive

  • The Piano Teacher

  • Amélie

    ★★★★

  • Donnie Darko

  • Requiem for a Dream

  • Almost Famous

  • Memento

  • Chopper

  • In the Mood for Love

    ★★★★

  • American Psycho

  • The Talented Mr. Ripley

  • Magnolia

    ★★★½

  • Fight Club

  • American Beauty

  • Two Hands

  • Eyes Wide Shut

  • The Virgin Suicides

  • The Blair Witch Project

  • American History X

  • Happiness

    ★★★★

  • Rushmore

  • Pi

  • The Truman Show

  • Fear and Loathing in Las Vegas

    ★★★

  • The Big Lebowski

  • Jackie Brown

  • Good Will Hunting

  • Gummo

    ★★★★

  • Boogie Nights

    ★★★½

  • Taste of Cherry

    ★★★

  • Funny Games

    ★★★½

  • Lost Highway

    ★★★★

  • Crash

  • Fargo

  • Trainspotting

  • Neon Genesis Evangelion

  • Se7en

  • Kids

  • La Haine

    ★★★★½

  • Dead Man

    ★★★½

  • Crumb

  • The Shawshank Redemption

  • Once Were Warriors

  • Forrest Gump

  • Pulp Fiction

  • Schindler's List

  • Naked

  • Bad Boy Bubby

  • Three Colors: Blue

    ★★★½

  • Man Bites Dog

    ★★★★

  • Twin Peaks: Fire Walk with Me

  • Romper Stomper

  • Reservoir Dogs

  • My Own Private Idaho