Sort by

tahani has logged 135 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
House on Haunted Hill

House on Haunted Hill

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Ghostwatch

Ghostwatch

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Craft

The Craft

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Shining

The Shining

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Saw

Saw

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Woman King

The Woman King

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
X

X

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Candyman

Candyman

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
First Man

First Man

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Don't Worry Darling

Don't Worry Darling

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
After Ever Happy

After Ever Happy

2022
×
½
Read the review Edit this entry  
05
Elvis

Elvis

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Bullet Train

Bullet Train

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Lost Boys

The Lost Boys

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Look Both Ways

Look Both Ways

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Fear Street: 1666

Fear Street: 1666

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Fear Street: 1978

Fear Street: 1978

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Fear Street: 1994

Fear Street: 1994

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
She-Hulk: Attorney at Law

She-Hulk: Attorney at Law

2022
×
Read the review Edit this entry  
21
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Lion

Lion

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Resident Evil: Welcome to Raccoon City

Resident Evil: Welcome to Raccoon City

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
I Love You, Man

I Love You, Man

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Nope

Nope

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Good Shepherd

The Good Shepherd

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Elvis

Elvis

2022
×
Read the review Edit this entry  
03
Not Okay

Not Okay

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Memento

Memento

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Resident Evil

Resident Evil

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Event Horizon

Event Horizon

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Gravity

Gravity

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Thor: Love and Thunder

Thor: Love and Thunder

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
A Cure for Wellness

A Cure for Wellness

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Outsiders

The Outsiders

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Eyes of Tammy Faye

The Eyes of Tammy Faye

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Free Solo

Free Solo

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Obi-Wan Kenobi

Obi-Wan Kenobi

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Sister Act 2: Back in the Habit

Sister Act 2: Back in the Habit

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Sister Act

Sister Act

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry