Sort by

graham 🍌 has logged 437 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Lights Out

Lights Out

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Cursed

Cursed

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
TÁR

TÁR

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Avatar

Avatar

2009
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Freaky Friday

Freaky Friday

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Mad God

Mad God

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Psycho IV: The Beginning

Psycho IV: The Beginning

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Werewolf of London

Werewolf of London

1935
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Babylon

Babylon

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Babes in Toyland

Babes in Toyland

1934
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Grinch

The Grinch

2018
×
★★★
Edit this entry  
25
The Santa Clause 3: The Escape Clause

The Santa Clause 3: The Escape Clause

2006
×
★★½
Edit this entry  
25
Pinocchio's Christmas

Pinocchio's Christmas

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Rudolph the Red-Nosed Reindeer

Rudolph the Red-Nosed Reindeer

1964
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Year Without a Santa Claus

The Year Without a Santa Claus

1974
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Santa Claus Is Comin' to Town

Santa Claus Is Comin' to Town

1970
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★
Edit this entry  
24
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Mickey's Twice Upon a Christmas

Mickey's Twice Upon a Christmas

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Little Drummer Boy

The Little Drummer Boy

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Puss in Boots: The Last Wish

Puss in Boots: The Last Wish

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Whale

The Whale

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Menu

The Menu

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The House

The House

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Four Christmases

Four Christmases

2008
×
★★★
Edit this entry  
08
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Motherless Brooklyn

Motherless Brooklyn

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Psycho III

Psycho III

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Platform

The Platform

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Strange World

Strange World

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry