Sort by

RedH❄️❄️d has logged 259 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Night Owl

Night Owl

2021
×
Read the review Edit this entry  
30
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Lagaan: Once Upon a Time in India

Lagaan: Once Upon a Time in India

2001
×
Edit this entry  
26
Daisies

Daisies

1966
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Edit this entry  
24
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
Read the review Edit this entry  
19
City Hunter

City Hunter

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Ran

Ran

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Rise of the Planet of the Apes

Rise of the Planet of the Apes

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Rang De Basanti

Rang De Basanti

2006
×
Edit this entry  
09
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
Edit this entry  
05
Taipei Story

Taipei Story

1985
×
Read the review Edit this entry  
03
The Killer

The Killer

1989
×
Read the review Edit this entry  
03
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Hero

Hero

2002
×
Read the review Edit this entry  
01
3 Idiots

3 Idiots

2009
×
Read the review Edit this entry  
30
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
Read the review Edit this entry  
29
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
Read the review Edit this entry  
29
Fear & Shame

Fear & Shame

2017
×
Read the review Edit this entry  
29
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
Read the review Edit this entry  
28
Red Notice

Red Notice

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Sunrise Palms

Sunrise Palms

2021
×
Read the review Edit this entry  
25
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
King Richard

King Richard

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Three Colors: White

Three Colors: White

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Red Notice

Red Notice

2021
×
Read the review Edit this entry  
20
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Cowboy Bebop: The Lost Session

Cowboy Bebop: The Lost Session

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry