Sort by

Manish has logged 37 entries for films during March 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Ben-Hur

Ben-Hur

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Cruella

Cruella

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Ice Age: Collision Course

Ice Age: Collision Course

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Lost City

The Lost City

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Raja

Raja

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Mrityudand

Mrityudand

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
X

X

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Parallax View

The Parallax View

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Koyla

Koyla

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Anjaam

Anjaam

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Say Anything...

Say Anything...

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Children's Hour

The Children's Hour

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Crouching Tiger, Hidden Dragon

Crouching Tiger, Hidden Dragon

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Kabhi Alvida Naa Kehna

Kabhi Alvida Naa Kehna

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Kuch Kuch Hota Hai

Kuch Kuch Hota Hai

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Bonnie and Clyde

Bonnie and Clyde

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Maids

The Maids

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Mystic River

Mystic River

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Howards End

Howards End

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Mona Lisa

Mona Lisa

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Dilwale Dulhania Le Jayenge

Dilwale Dulhania Le Jayenge

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Prem Ratan Dhan Payo

Prem Ratan Dhan Payo

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Main Prem Ki Diwani Hoon

Main Prem Ki Diwani Hoon

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Vivah

Vivah

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Maine Pyar Kiya

Maine Pyar Kiya

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Hum Saath Saath Hain

Hum Saath Saath Hain

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Hum Aapke Hain Koun..!

Hum Aapke Hain Koun..!

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
How to Be Single

How to Be Single

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Ice Age: Continental Drift

Ice Age: Continental Drift

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Highway

Highway

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Ice Age: Dawn of the Dinosaurs

Ice Age: Dawn of the Dinosaurs

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Paris Is Burning

Paris Is Burning

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry