Sort by

Kiwi has logged 430 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Spoiler Alert

Spoiler Alert

2022
×
★★★
Edit this entry  
26
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★
Edit this entry  
26
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Krampus

Krampus

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Mickey's Twice Upon a Christmas

Mickey's Twice Upon a Christmas

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Mickey's Once Upon a Christmas

Mickey's Once Upon a Christmas

1999
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Jailhouse Rock

Jailhouse Rock

1957
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
I Am Legend

I Am Legend

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Say Anything...

Say Anything...

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
I Love You to Death

I Love You to Death

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
In & Out

In & Out

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Horror 101

Horror 101

2001
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Valentine

Valentine

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Wishcraft

Wishcraft

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
The Sweetest Thing

The Sweetest Thing

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Dune

Dune

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Violent Night

Violent Night

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Haul Out the Holly

Haul Out the Holly

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Moana

Moana

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
A Bug's Life

A Bug's Life

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Princess and the Frog

The Princess and the Frog

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
96th Annual Macy's Thanksgiving Day Parade

96th Annual Macy's Thanksgiving Day Parade

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Dickens of a Holiday!

A Dickens of a Holiday!

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Tarzan

Tarzan

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Mulan

Mulan

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Toy Story 2

Toy Story 2

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
National Treasure: Book of Secrets

National Treasure: Book of Secrets

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Santa Clause 3: The Escape Clause

The Santa Clause 3: The Escape Clause

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
The Santa Clause 2

The Santa Clause 2

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Prey for the Devil

Prey for the Devil

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Lethal Weapon

Lethal Weapon

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Freaky Friday

Freaky Friday

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Falling for Christmas

Falling for Christmas

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Lights, Camera, Christmas!

Lights, Camera, Christmas!

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Bodies Bodies Bodies

Bodies Bodies Bodies

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Toy Story

Toy Story

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
National Treasure

National Treasure

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Monster High: The Movie

Monster High: The Movie

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Eaten Alive

Eaten Alive

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry