• Midsommar

    Midsommar

    ★★★

    it’s a good movie but the type that you’d only really watch once in your life or even want to watch at that. but somehow i’ve been forced to watch it numerous times

  • Warrior

    Warrior

    ★★★★

    this movie is actually so heart wrenching for no reason. love a good wholesome sibling moment purrrr

  • The Lost City

    The Lost City

    ★★★

    very 2010-esque.

  • Den of Thieves

    Den of Thieves

    ★★★★

    i don’t usually like action movies but this was a random new favorite of mine: the ending really did have me shocked as well. I’d definitely recommend

  • The Fast and the Furious: Tokyo Drift

    The Fast and the Furious: Tokyo Drift

    ★★★★

    no bc this movie is so memorable and good for no reason.

  • Secret Window

    Secret Window

    ★★★

    to some, this could’ve been an easily guessed film. to others, who are rather always easily entertained, they could not. in conclusion, i liked it! my boyfriend did not.

  • X

    X

    ★★★★

    no bc this movie was actually more frightening than i thought. old demonic grannies never fail to get me

  • Joker

    Joker

    ★★★★

    at this point i’m infamous for not watching films that are trending but i digress. finally did watch it however and LOVED everything. the beautiful shots and the incredible acting from joaquin. i liked the sympathetic but also uncomfortable emotions the film made me feel. it constantly kept me on the edge of my seat

  • Midnight in Paris

    Midnight in Paris

    ★★★★

    Seen this film so many times and each time it leaves me feeling so comforted. Any movie that has Rachel McAdam's in it is an automatic 10/10. On top of that, the setting was beautiful and I also adored the history aspect to it. it's everything you could ask for in a 2011 romance film.

  • Fresh

    Fresh

    ★★★½

    This movie was definitely unsettling and took such an immediate turn. Loved seeing Sebastian Stan as of late go from the character Tommy Lee to Steve in this film as they are two drastically different takes. Did not expect it to be so good as most movies on hulu rarely catch my eye or leave me feeling satisfied

  • Horrible Bosses 2

    Horrible Bosses 2

    ★★★★★

    films without genuine drama and traumatic plots are great for my anxiety ridden body. the second is just as good as the first tbh

  • Horrible Bosses

    Horrible Bosses

    ★★★★★

    a new comfort film. cant seem to turn it off my tv. i watch it right before bed and right when i wake now. cant stop. wont stop. jason bateman and jason sudeiki’s are too comforting to explain.