Spencer has logged 248 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Stalag 17

Stalag 17

1953
×
★★★★
Edit this entry  
23
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★
Edit this entry  
19
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Cold Water

Cold Water

1994
×
★★★½
Edit this entry  
13
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★½
Edit this entry  
09
Paddington

Paddington

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The French Connection

The French Connection

1971
×
★★★½
Edit this entry  
07
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★
Edit this entry  
07
Bringing Up Baby

Bringing Up Baby

1938
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Come Drink with Me

Come Drink with Me

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Vernon, Florida

Vernon, Florida

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★
Edit this entry  
04
Widows

Widows

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Hedwig and the Angry Inch

Hedwig and the Angry Inch

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Heist

Heist

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Navigator

The Navigator

1924
×
★★★
Edit this entry  
01
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Alice in the Cities

Alice in the Cities

1974
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Killer

The Killer

1989
×
★★★★
Edit this entry  
29
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Kindergarten Teacher

The Kindergarten Teacher

2018
×
★★★
Edit this entry  
29
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
The Great Silence

The Great Silence

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Best in Show

Best in Show

2000
×
★★½
Edit this entry  
25
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Ice Storm

The Ice Storm

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
A Star Is Born

A Star Is Born

1954
×
★★★½
Edit this entry  
21
City Lights

City Lights

1931
×
★★★½
Edit this entry  
16
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★
Edit this entry  
16
Grizzly Man

Grizzly Man

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The General

The General

1926
×
★★★½
Edit this entry  
14
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★½
Edit this entry  
12
The Duke of Burgundy

The Duke of Burgundy

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Woman in the Dunes

Woman in the Dunes

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Seven Chances

Seven Chances

1925
×
★★★½
Edit this entry  
11
Cure

Cure

1997
×
★★★
Edit this entry  
10
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Tale

The Tale

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Big Sleep

The Big Sleep

1946
×
★★★½
Edit this entry  
07
Free Solo

Free Solo

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
PlayTime

PlayTime

1967
×
★★½
Edit this entry  
03
Sherlock, Jr.

Sherlock, Jr.

1924
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
03
Panic Room

Panic Room

2002
×
★★★
Edit this entry