Sort by

thelistislife42 has logged 377 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Bo Burnham: What.

Bo Burnham: What.

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Roma

Roma

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Hero

Hero

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
City of God

City of God

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Sophie's Choice

Sophie's Choice

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Rejected

Rejected

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Roma

Roma

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Conformist

The Conformist

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The French Connection

The French Connection

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Bo Burnham: What.

Bo Burnham: What.

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Bo Burnham: Make Happy

Bo Burnham: Make Happy

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Mirror

Mirror

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
My Night at Maud's

My Night at Maud's

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Phantom of the Opera

The Phantom of the Opera

1925
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Lego Movie

The Lego Movie

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Spirit of the Beehive

The Spirit of the Beehive

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Life of Brian

Life of Brian

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry