thelilyankee has written 16 reviews for films rated ★★ .

  • Newness

    Newness

    ★★

    Nothing great, but not terrible either.
    Definitely passable.

  • Heartthrob

    Heartthrob

    ★★

    100 Movies Challenge (1st Apr - 30th Jun)
    #19

    I don’t know if this movie is supposed to be a romance or a dark thriller. Either way, it failed to deliver. The inconsistency and the back-and-forth between those two tones gets really annoying at some point.

    The script was kinda bad.. Actions of a certain character seem to have no consequences at all. And the ending is literally unbelievable— not in a good way. It just doesn’t make any sense!

    It started off pretty nice tho

  • Hotel Mumbai

    Hotel Mumbai

    ★★

    100 Movie Challenge (1st Apr - 30th Jun)
    #12

    There are a lot to say here

    This movie basically helps the terrorists job of spreading terror. Honestly, what’s the point of this movie? It just opens up old wounds of a sad and tragic event that happened in Mumbai, 2008. It doesn’t add anything new nor try to say something meaningful about the event. *sigh*

    From the filmmaking perspective, the cinematography was nice, pretty much all the acting were great.…

  • The Windmill Massacre

    The Windmill Massacre

    ★★

    100 Movie Challenge (1st Apr - 30th Jun)
    #8

    The first act was totally fine, it sets up multiple random characters fairly quickly and straight to the point with little hints about their past. There are  some nice kills that were suitably gory and creative. 

    However, the pace started to fell apart in the second act. There were too many dull and not always necessary flashbacks that don’t always illuminate that much. And the suspense could’ve been more consistent.

    Honestly, it’s not so bad.

  • 13 Sins

    13 Sins

    ★★

    100 Movie Challenge (1st Apr - 30th Jun)
    #3

    13 Sins delivered what it was supposed to do with enough intrigue, suspense, and action to keep you interested for the 90 minutes runtime. At least the movie started well and overall first half was much better. 

    Since this is no longer a fresh idea for a film, I expected more from the story, but I was disappointed. A lot of plot holes, dumb decisions, and unintentionally hilarious moments, I would honestly suggest other similar title if you ask me.

  • Destroyer

    Destroyer

    ★★

    I couldn’t find anything interesting here. I’m okay with slow paced thriller but this one is just straight up boring.

  • Welcome the Stranger

    Welcome the Stranger

    ★★

    This movie is an atmospheric psychological mystery thriller with a BORING plot and a terrible TERRIBLE slow pace. This film was actually quite interesting in the beginning until you realize at the end it's just a hampster wheel going nowhere. 

    Anyway, this movie looks visually beautiful and stunning, the cinematography were amazing I must admit. And some of the actings too were quite terrific, mainly Abbey Lee who’s easily the best part of the movie.

  • Leave No Trace

    Leave No Trace

    ★★

    At some point you can't keep the audience in the dark for the entire movie. While most movies have a beginning, middle, and end, it seemed this had a beginning, beginning and beginning. It just never really picked up. 

    I'm shocked IMDB and rotten tomatoes had such a positive rating on this. 

    I appreciated the cinematography and acting, but towards the end I was hoping for the movie to finally end.

  • Unfriended: Dark Web

    Unfriended: Dark Web

    ★★

    The acting was awful, the special effects were cheesy, and the story line was all over the place. Not to mention this had nothing to do with "the dark web".

    The first one felt a lot smaller by only focusing more on the teenagers’ relationship and how it slowly crumbled. Unfriended : Dark Web tried to make it big and much too complicated.

  • Demolition

    Demolition

    ★★

    I was expecting so much more from this movie.
    The movie wants you to feel sorry for Gyllenhaal's character but shows very little of the relationship between he and his wife during their years of marriage.

    By the second half i was giving up with the film with boredom and just not caring about the characters.

  • 22 Jump Street

    22 Jump Street

    ★★

    It's a comedy but has too few good jokes and so many bad ones.
    It also wants to be an action movie but gives none exciting scenes.
    It even attempts to be a teen romance movie which failed miserably.

    It's not good at anything they wanted the movie to be.

  • The Possession of Hannah Grace

    The Possession of Hannah Grace

    ★★

    I don't give a shit of any sub-plots nor the characters in this movie. They're hollow and uninteresting enough.

    However, there are still a little suspense and some scary scenes in the morgue, which is what a horror movie should have AT LEAST.