• The Menu

    The Menu

    ★★★½

    This is just hilarious, I don’t even know if it’s supposed to be funny.

    Tyler’s bullshit might be my favorite from the menu.

  • Spider-Man: No Way Home

    Spider-Man: No Way Home

    ★★★★

    Watching this in the theater was a blast, my audience clapped and cheered multiple times, which don’t happen often, and that really reminds me of why I love going to cinemas.

    Experiencing a very well-crafted movie with the community and appreciate it together. It was a full joy.

    I’m not really a fan of MCU Spiderman, but this gets me excited for their future films.

    S-tier performance from everyone, but the standout here is definitely Willem Dafoe returning as Green Goblin. Steals the scene every time he appears.

  • Titane

    Titane

    ★★★★★

    It’s hard to watch, but impossible to look away as the characters’ transformation kept you glued to the screen.

    Definitely left a mark in my head and will stay there for a while, the same as what Raw did to me in 2017.

  • Dune

    Dune

    ★★★★★

    What a spectacle to see on a big screen.

    Not a fan nor have I read the book, but I’m totally on board now with the whole world they created.

    Hopefully Denis Villeneuve can make his desired trilogy. 🤞

  • The Guilty

    The Guilty

    ★★★½

    Jake Gyllenhaal is great as per usual. Quite an enjoyable movie although it doesn’t give you more than a thrill ride.

    Haven’t seen the original, probably should’ve seen that instead of this remake.

  • The Conjuring: The Devil Made Me Do It

    The Conjuring: The Devil Made Me Do It

    ★½

    Quiet-quiet-BANG! formula is so lame and not scary.

    Especially if it’s made just only to scare the audience.
    No tension or nothing to move the story forward whatsoever.

    Vera Farmiga and Patrick Wilson save this movie from being an utter trash.

    What a let down, but honestly, it was expected when we found out that James Wan is not directing this one.

  • Zack Snyder's Justice League

    Zack Snyder's Justice League

    ★★★★

    We need a continuation of this

  • Nocturnal Animals

    Nocturnal Animals

    ★★★★★

    This is one hell of a masterpiece of sophisticated storytelling.

  • The Babysitter: Killer Queen

    The Babysitter: Killer Queen

    ★★★½

    Not as amusing as the first one, but still pretty fun and enjoyable. 

    The ending saved this from being a disappointment.

    Check it out if you’re looking for something fun and nothing serious.

  • Enemy

    Enemy

    ★★★★½

    The surface plot is simple, yet there’s a whole lot more happening underneath.

    Second viewing is almost a must to fully understand the meaning and symbolism behind Enemy.

  • The Invisible Man

    The Invisible Man

    ★★★★½

    The Invisible Man is surprisingly done very well.

    Incredible performance from Elisabeth Moss combined with a great direction and cinematography. It creates a lot of tension and effective scares throughout the whole film.

    I also like how the movie doesn’t necessarily tells you everything, it gives you enough clues and opens up to interpretations.

    Was it Adrian, or his brother?

  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind

    Eternal Sunshine of the Spotless Mind

    ★★★★½

    There’s a deep message in Eternal Sunshine of the Spotless Mind that I haven’t fully understand yet in first viewing. I will keep thinking about this film for a while. 

    Was the ending happy, or sad?

    All in all, an original and beautiful movie, exceptional, yet bizarre in a good way.