Sort by

thelilyankee has logged 56 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★★
Edit this entry  
13
Argo

Argo

2012
×
★★★½
Edit this entry  
11
It Follows

It Follows

2014
×
★★★½
Edit this entry  
27
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Sicario

Sicario

2015
×
Edit this entry  
23
Incendies

Incendies

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
22
I Still Believe

I Still Believe

2020
×
Edit this entry  
22
Next Floor

Next Floor

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★
Edit this entry  
13
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
13
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
Coco

Coco

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
15
The Babysitter: Killer Queen

The Babysitter: Killer Queen

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Art of Self-Defense

The Art of Self-Defense

2019
×
★★★
Edit this entry  
23
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Kissing Booth 2

The Kissing Booth 2

2020
×
★★
Edit this entry  
14
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Paranormal Activity 2

Paranormal Activity 2

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★
Edit this entry  
02
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★★
Edit this entry  
30
Lion

Lion

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
30
The Half of It

The Half of It

2020
×
★★★
Edit this entry  
04
First Man

First Man

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Room 237

Room 237

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★½
Edit this entry  
12
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★
Edit this entry  
11
Lion

Lion

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
10
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Lego Batman Movie

The Lego Batman Movie

2017
×
★★★½
Edit this entry  
03
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
02
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★
Edit this entry  
25
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
15
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★★
Edit this entry  
11
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
★★★
Edit this entry  
21
After

After

2019
×
★½
Edit this entry  
15
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★★
Edit this entry  
13
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Enter the Fat Dragon

Enter the Fat Dragon

2020
×
★★★½
Edit this entry  
26
1917

1917

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Underwater

Underwater

2020
×
★★★½
Edit this entry