Sort by

thelilyankee has logged 34 entries for films during January 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The New Romantic

The New Romantic

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
27
Glass

Glass

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Speak

Speak

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Her

Her

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Cloverfield Paradox

The Cloverfield Paradox

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Roma

Roma

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
IO

IO

2019
×
Read the review Edit this entry  
16
The Darkest Minds

The Darkest Minds

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Split

Split

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Welcome the Stranger

Welcome the Stranger

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Raw

Raw

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Café Society

Café Society

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
American Ultra

American Ultra

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Unbreakable

Unbreakable

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Adventureland

Adventureland

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Panic Room

Panic Room

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★★
Edit this entry  
02
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Sinister 2

Sinister 2

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
American Assassin

American Assassin

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Leave No Trace

Leave No Trace

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Personal Shopper

Personal Shopper

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★½
Edit this entry