Sort by

thelilyankee has logged 159 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Truth

The Truth

2019
×
★★★½
Edit this entry  
30
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Finke: There & Back

Finke: There & Back

2018
×
★★★
Edit this entry  
03
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★
Edit this entry  
12
MatiAnak

MatiAnak

2019
×
★½
Edit this entry  
01
The King's Speech

The King's Speech

2010
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Newness

Newness

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Joker

Joker

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
09
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
Edit this entry  
07
Joker

Joker

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Insidious

Insidious

2010
×
★★★½
Edit this entry  
04
Tangled

Tangled

2010
×
★★★★
Edit this entry  
28
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★
Edit this entry  
13
Angel Has Fallen

Angel Has Fallen

2019
×
★★★
Edit this entry  
09
Love, Rosie

Love, Rosie

2014
×
★★★½
Edit this entry  
08
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★½
Edit this entry  
07
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★½
Edit this entry  
06
Gundala

Gundala

2019
×
★★★
Edit this entry  
03
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★½
Edit this entry  
01
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★½
Edit this entry  
26
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
Edit this entry  
19
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Edit this entry  
15
Three Colours: Blue

Three Colours: Blue

1993
×
★★★
Edit this entry  
15
Apollo 11

Apollo 11

2019
×
★★★
Edit this entry  
12
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Columbus

Columbus

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
07
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Fighting with My Family

Fighting with My Family

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Curse of La Llorona

The Curse of La Llorona

2019
×
Read the review Edit this entry  
29
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Chernobyl

Chernobyl

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
All the Boys Love Mandy Lane

All the Boys Love Mandy Lane

2006
×
Edit this entry  
20
Danur

Danur

2017
×
½
Edit this entry  
01
Living in Oblivion

Living in Oblivion

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Black Mirror: Smithereens

Black Mirror: Smithereens

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Black Mirror: Striking Vipers

Black Mirror: Striking Vipers

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Ingrid Goes West

Ingrid Goes West

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Happy Death Day 2U

Happy Death Day 2U

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Aladdin

Aladdin

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Prodigy

The Prodigy

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Void

The Void

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Godzilla: King of the Monsters

Godzilla: King of the Monsters

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry