Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Oldboy

Oldboy

2003
×
Edit this entry  
31
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
Edit this entry  
28
First Blood

First Blood

1982
×
★★½
Edit this entry  
24
Heat

Heat

1995
×
★★★
Edit this entry  
23
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
21
The Intouchables

The Intouchables

2011
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Falcon and the Winter Soldier

The Falcon and the Winter Soldier

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Speed

Speed

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Peter Pan

Peter Pan

1953
×
★★
Edit this entry  
02
Rush Hour

Rush Hour

1998
×
★★★½
Edit this entry  
01
Red Heat

Red Heat

1988
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Middleditch & Schwartz

Middleditch & Schwartz

2020
×
Edit this entry  
21
Boys State

Boys State

2020
×
Edit this entry  
20
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
To Kill a Mockingbird

To Kill a Mockingbird

1962
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Terminator: Dark Fate

Terminator: Dark Fate

2019
×
★★
Edit this entry  
15
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★★½
Edit this entry  
13
Pinocchio

Pinocchio

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Enemy

Enemy

2013
×
★★★½
Edit this entry  
11
Raw Deal

Raw Deal

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★½
Edit this entry  
09
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Terminator Genisys

Terminator Genisys

2015
×
Read the review Edit this entry  
02
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★½
Edit this entry  
29
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★★
Edit this entry  
26
Mank

Mank

2020
×
★★
Edit this entry  
21
Another Round

Another Round

2020
×
★★★
Edit this entry  
20
Office Space

Office Space

1999
×
★★★½
Edit this entry  
13
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★
Edit this entry  
12
Mary and Max

Mary and Max

2009
×
★★★★
Edit this entry  
09
OPAL

OPAL

2020
×
Edit this entry  
08
Hotel Chevalier

Hotel Chevalier

2007
×
Edit this entry  
08
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★½
Edit this entry  
07
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★½
Edit this entry  
06
WandaVision

WandaVision

2021
×
★★★½
Edit this entry  
05
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
04
SHOP: A Pop Opera

SHOP: A Pop Opera

2019
×
Edit this entry  
28
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★½
Edit this entry  
27
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
27
The Blind Side

The Blind Side

2009
×
★½
Edit this entry  
25
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★½
Edit this entry  
24
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
20
On the Waterfront

On the Waterfront

1954
×
★★★½
Edit this entry  
18
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
16
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★
Edit this entry