• To Joy

    ★★★★

  • Stray Dog

  • Bitter Rice

    ★★★½

  • Late Spring

  • The Third Man

  • Jour de Fête

  • Le Silence de la Mer

    ★★★★½

  • Bicycle Thieves

  • Macbeth

  • Rope

  • Red River

  • The Red Shoes

  • Germany Year Zero

  • Drunken Angel

  • The Naked City

  • The Treasure of the Sierra Madre

  • The Lady from Shanghai

    ★★★★

  • Out of the Past

  • A Ship to India

    ★★★½

  • Black Narcissus

  • Odd Man Out

  • It's a Wonderful Life

  • A Matter of Life and Death

  • My Darling Clementine

  • Beauty and the Beast

    ★★★★½

  • The Killers

  • The Big Sleep

  • The Stranger

    ★★★½

  • Crisis

  • Scarlet Street

  • Brief Encounter

  • Detour

  • Rome, Open City

  • Les Dames du Bois de Boulogne

  • Double Indemnity

  • Ministry of Fear

  • Heaven Can Wait

  • Angels of Sin

  • The Life and Death of Colonel Blimp

  • Cat People

    ★★★

  • The Magnificent Ambersons

    ★★★★★

  • To Be or Not to Be

    ★★★★½

  • Casablanca

  • Sullivan's Travels

  • Dumbo

  • The Maltese Falcon

  • Citizen Kane

  • The Lady Eve

  • Fantasia

  • The Great Dictator

  • Mr. Smith Goes to Washington

  • The Wizard of Oz

  • The Rules of the Game

  • Stagecoach

  • Snow White and the Seven Dwarfs

  • Grand Illusion

    ★★★★½

  • Make Way for Tomorrow

  • Swing Time

  • A Night at the Opera

  • Top Hat

  • L'Atalante

  • It Happened One Night

  • Design for Living

  • Zero for Conduct

    ★★★★

  • She Done Him Wrong

  • I Am a Fugitive from a Chain Gang

  • Trouble in Paradise

  • Vampyr

    ★★★★

  • Scarface

  • Shanghai Express

  • Frankenstein

  • M