• The Man Who Shot Liberty Valance

  • The Tale of Zatoichi

  • L'Eclisse

  • Cléo from 5 to 7

  • Ivan's Childhood

  • Jules and Jim

  • Sanjuro

  • Divorce Italian Style

  • Léon Morin, Priest

    ★★★★★

  • A Woman Is a Woman

    ★★

  • Through a Glass Darkly

  • Viridiana

  • Yojimbo

  • Lola

  • The Human Condition III: A Soldier's Prayer

    ★★★★★

  • La Notte

  • Shoot the Piano Player

  • Spartacus

  • The Bad Sleep Well

  • Letter Never Sent

  • Psycho

  • The Apartment

  • L'Avventura

  • Breathless

  • Purple Noon

  • The Virgin Spring

  • La Dolce Vita

  • Eyes Without a Face

  • Pickpocket

  • The Human Condition II: Road to Eternity

    ★★★★★

  • Ben-Hur

  • Shadows

  • Two Men in Manhattan

  • Anatomy of a Murder

  • North by Northwest

  • Good Morning

    ★★★★

  • The 400 Blows

  • The World of Apu

    ★★★★★

  • Some Like It Hot

  • Rio Bravo

  • The Human Condition I: No Greater Love

    ★★★★★

  • The Hidden Fortress

  • The Magician

  • Ashes and Diamonds

    ★★★½

  • The Blob

  • Vertigo

  • Mon Oncle

  • Touch of Evil

  • Elevator to the Gallows

  • Wild Strawberries

  • The Cranes Are Flying

  • Nights of Cabiria

  • The Bridge on the River Kwai

  • Paths of Glory

  • Sweet Smell of Success

  • Gunfight at the O.K. Corral

  • 12 Angry Men

  • The Seventh Seal

  • Throne of Blood

  • A Man Escaped

  • Aparajito

  • Giant

    ★★★★

  • The Ten Commandments

  • Bob le Flambeur

    ★★★★

  • The Killing

  • The Red Balloon

  • Night and Fog

  • The Searchers

  • Invasion of the Body Snatchers

  • The Killers

  • Smiles of a Summer Night

    ★★★★

  • Rebel Without a Cause