• Naked Childhood

  • Stolen Kisses

  • Hang 'em High

  • Rosemary's Baby

  • The Immortal Story

  • 2001: A Space Odyssey

  • The Diamond Arm

    ★★★★

  • The Graduate

  • PlayTime

    ★★★★★

  • The Producers

  • Le Samouraï

    ★★★★★

  • Festival

  • The Jungle Book

  • Bonnie and Clyde

    ★★★★½

  • The Dirty Dozen

  • Belle de Jour

  • Bob Dylan - Dont Look Back

  • Mouchette

  • The Young Girls of Rochefort

  • La Collectionneuse

  • The Good, the Bad and the Ugly

  • Blow-Up

  • Andrei Rublev

  • Persona

  • Au Hasard Balthazar

    ★★★★★

  • Patriotism

  • Tokyo Drifter

  • War and Peace

  • The Sword of Doom

  • Freiheit

  • Wings

    ★★★½

  • For a Few Dollars More

  • Pierrot le Fou

  • Faster, Pussycat! Kill! Kill!

  • Alphaville

  • Chimes at Midnight

    ★★★★★

  • Adventures of a Dentist

    ★★★

  • My Fair Lady

  • Welcome, or No Trespassing

    ★★★★½

  • Diamonds of the Night

  • A Fistful of Dollars

  • Mary Poppins

  • Band of Outsiders

  • A Hard Day's Night

  • Walking the Streets of Moscow

    ★★★★½

  • The Umbrellas of Cherbourg

  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

  • Judex

  • It's a Mad, Mad, Mad, Mad World

  • Contempt

  • The Big City

  • Shock Corridor

  • Lord of the Flies

  • The Great Escape

  • Hud

  • The Birds

  • New Tale of Zatoichi

  • Bay of Angels

  • High and Low

  • 8½

  • To Kill a Mockingbird

  • Le Doulos

  • Il Sorpasso

  • The Manchurian Candidate

    ★★★★½

  • The Tale of Zatoichi Continues

  • Carnival of Souls

  • The Longest Day

  • Harakiri

  • Antoine and Colette

  • Lolita

  • The Trial of Joan of Arc

  • The Exterminating Angel