• If Beale Street Could Talk

  • Widows

  • The Sisters Brothers

  • Can You Ever Forgive Me?

    ★★½

  • Suspiria

  • The Other Side of the Wind

  • The Old Man & the Gun

    ★★★★

  • Free Solo

  • A Star Is Born

    ★★½

  • The Ballad of Buster Scruggs

  • The Favourite

  • First Man

  • Roma

  • Mission: Impossible - Fallout

  • Ant-Man and the Wasp

  • Incredibles 2

    ★½

  • Animal Behaviour

  • Burning

  • Long Day's Journey Into Night

  • Under the Silver Lake

    ★★½

  • Climax

    ★★★★½

  • Shoplifters

  • Cold War

    ★★★★★

  • Solo: A Star Wars Story

  • Avengers: Infinity War

    ★★½

  • Bao

  • The Good Exorcist

  • Thunder Road

  • Ready Player One

  • Wobble Palace

  • A Quiet Place

  • Isle of Dogs

    ★★★★

  • Annihilation

  • The Cloverfield Paradox

  • Black Panther

    ★★

  • Hereditary

  • Shirkers

  • Eighth Grade

    ★★★½

  • Mandy

    ★★

  • Searching

  • Sever

  • Black Mirror: Black Museum

  • The Post

    ★★½

  • Phantom Thread

  • Star Wars: The Last Jedi

  • One Cut of the Dead

    ★★★★½

  • Coco

  • Thor: Ragnarok

    ★★★

  • Blade Runner 2049

    ★★★½

  • Last Flag Flying

  • Gerald's Game

  • The Death of Stalin

    ★★★★

  • I, Tonya

    ★★½

  • It

    ★★

  • Best F(r)iends: Volume 1

    ★½

  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

    ★★

  • Brawl in Cell Block 99

  • Darkest Hour

    ★★★

  • Lady Bird

  • First Reformed

  • The Shape of Water

  • Death Note

  • Dunkirk

  • War for the Planet of the Apes

  • You Were Never Really Here

  • Good Time

  • The Beguiled

  • The Killing of a Sacred Deer

    ★★★★

  • The Florida Project

  • The Meyerowitz Stories (New and Selected)

    ★★★

  • The Square

  • A Prayer Before Dawn