Sort by

TheKinoCorner has logged 119 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Avatar

Avatar

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Phenomena

Phenomena

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Blood and Black Lace

Blood and Black Lace

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Opera

Opera

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Cat o' Nine Tails

The Cat o' Nine Tails

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Deep Red

Deep Red

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Three Colors: Red

Three Colors: Red

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Tenebre

Tenebre

1982
×
★★★★
Edit this entry  
16
Moonage Daydream

Moonage Daydream

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Clerks III

Clerks III

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
My Son Hunter

My Son Hunter

2022
×
½
Read the review Edit this entry  
10
Underground

Underground

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
I Am Cuba

I Am Cuba

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
No

No

2012
×
Edit this entry  
05
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Pauline at the Beach

Pauline at the Beach

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Southland Tales

Southland Tales

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Love on the Run

Love on the Run

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Limite

Limite

1931
×
Read the review Edit this entry  
21
Mysterious Object at Noon

Mysterious Object at Noon

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Insiang

Insiang

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Green Ray

The Green Ray

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Taipei Story

Taipei Story

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Law of the Border

Law of the Border

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Firestarter

Firestarter

2022
×
Read the review Edit this entry  
01
Nope

Nope

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Brown Bunny

The Brown Bunny

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Brother

Brother

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
In the Realm of the Senses

In the Realm of the Senses

1976
×
Read the review Edit this entry  
16
Deep Cover

Deep Cover

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Gentlemen Prefer Blondes

Gentlemen Prefer Blondes

1953
×
★★★½
Edit this entry  
14
Pauly Shore Is Dead

Pauly Shore Is Dead

2003
×
Read the review Edit this entry  
14
Revenge

Revenge

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Lost Illusions

Lost Illusions

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Mad God

Mad God

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Pink Flamingos

Pink Flamingos

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Oslo, August 31st

Oslo, August 31st

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Goodbye Uncle Tom

Goodbye Uncle Tom

1971
×
Edit this entry  
02
Crimes of the Future

Crimes of the Future

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Nickelodeon

Nickelodeon

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Bob's Burgers Movie

The Bob's Burgers Movie

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Vortex

Vortex

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Angst

Angst

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
I Stand Alone

I Stand Alone

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
2001: A Space Travesty

2001: A Space Travesty

2000
×
½
Read the review Edit this entry