Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
BlackBerry

BlackBerry

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Sweet East

The Sweet East

2023
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Bloody Sunday

Bloody Sunday

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Rebel Moon - Part One: A Child of Fire

Rebel Moon - Part One: A Child of Fire

2023
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Citadel

Citadel

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Waking Ned Devine

Waking Ned Devine

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Commitments

The Commitments

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Man of Aran

Man of Aran

1934
×
Read the review Edit this entry  
02
Song of the Sea

Song of the Sea

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Secret of Kells

The Secret of Kells

2009
×
★★★★
Edit this entry  
02
Calvary

Calvary

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Quiet Girl

The Quiet Girl

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Wind That Shakes the Barley

The Wind That Shakes the Barley

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
In the Name of the Father

In the Name of the Father

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Michael Collins

Michael Collins

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Guard

The Guard

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Iron Claw

The Iron Claw

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Ferrari

Ferrari

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Hard Boiled

Hard Boiled

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
May December

May December

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Adventures of Baron Munchausen

The Adventures of Baron Munchausen

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Nineteen Eighty-Four

Nineteen Eighty-Four

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Past Lives

Past Lives

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Boy and the Heron

The Boy and the Heron

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Poor Things

Poor Things

2023
×
Edit this entry  
28
Napoleon

Napoleon

2023
×
★★★
Edit this entry  
27
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Venom

Venom

2018
×
★★★
Edit this entry  
27
Steamboat Bill, Jr.

Steamboat Bill, Jr.

1928
×
Edit this entry  
27
The General

The General

1926
×
Edit this entry  
27
Fearless Hyena

Fearless Hyena

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Panic in the Streets

Panic in the Streets

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Holdovers

The Holdovers

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Police Story 2

Police Story 2

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Dream Scenario

Dream Scenario

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Cannibal Mukbang

Cannibal Mukbang

2023
×
Read the review Edit this entry  
11
The Killer

The Killer

2023
×
Read the review Edit this entry  
04
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Killers of the Flower Moon

Killers of the Flower Moon

2023
×
Edit this entry  
22
The Vanishing

The Vanishing

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Rat Catcher

The Rat Catcher

2023
×
Edit this entry  
02
The Swan

The Swan

2023
×
Edit this entry  
02
Poison

Poison

2023
×
Edit this entry  
28
X

X

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Wonderful Story of Henry Sugar

The Wonderful Story of Henry Sugar

2023
×
Edit this entry  
11
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
True Stories

True Stories

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Trial

The Trial

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Werckmeister Harmonies

Werckmeister Harmonies

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry