Sort by

Josh has logged 734 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Surviving Edged Weapons

Surviving Edged Weapons

1988
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Notorious

Notorious

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Plane Daffy

Plane Daffy

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Ronin

Ronin

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Have Gun Can't Travel

Have Gun Can't Travel

1967
×
★★★
Edit this entry  
30
Los Angeles Plays Itself

Los Angeles Plays Itself

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Still Life

Still Life

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Our Daily Bread

Our Daily Bread

1934
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
There's Something About Mary

There's Something About Mary

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
See How They Run

See How They Run

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Amsterdam

Amsterdam

2022
×
Read the review Edit this entry  
26
Die Hard 2

Die Hard 2

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Elf

Elf

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
The Grinch

The Grinch

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Carol

Carol

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Back to the Future Part III

Back to the Future Part III

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Memento

Memento

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Minari

Minari

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Kickboxer

Kickboxer

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Bloodsport

Bloodsport

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Black Eagle

Black Eagle

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Luca

Luca

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Piggy

Piggy

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Decision to Leave

Decision to Leave

2022
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Crimes of the Future

Crimes of the Future

2022
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Encanto

Encanto

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
21 & Over

21 & Over

2013
×
Read the review Edit this entry  
14
Exposing The Satanic Web

Exposing The Satanic Web

1990
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Secret Sunshine

Secret Sunshine

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Coco

Coco

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Surviving Edged Weapons

Surviving Edged Weapons

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Senna

Senna

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Jungle Cruise

Jungle Cruise

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Shin Ultraman

Shin Ultraman

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Christmas Bloody Christmas

Christmas Bloody Christmas

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Soul

Soul

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Incredibles

The Incredibles

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Stars at Noon

Stars at Noon

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Emily the Criminal

Emily the Criminal

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry