josh has logged 141 entries for films during May 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Children

The Children

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Repulsion

Repulsion

1965
×
★★★★
Edit this entry  
31
The New York Ripper

The New York Ripper

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Friday the 13th Part 2

Friday the 13th Part 2

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
White of the Eye

White of the Eye

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Stone Cold

Stone Cold

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Last House on Dead End Street

Last House on Dead End Street

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Streets of Fire

Streets of Fire

1984
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Salem's Lot

Salem's Lot

1979
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Brood

The Brood

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Kramer vs. Kramer

Kramer vs. Kramer

1979
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Last Picture Show

The Last Picture Show

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Phantasm

Phantasm

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Legend of the Mountain

Legend of the Mountain

1979
×
★★★★
Edit this entry  
28
Nimic

Nimic

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
True History of the Kelly Gang

True History of the Kelly Gang

2019
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Bad Company

Bad Company

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Blue Collar

Blue Collar

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Deer Hunter

The Deer Hunter

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Seeds

Seeds

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Blood Quantum

Blood Quantum

2019
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Barton Fink

Barton Fink

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Opening Night

Opening Night

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Sorcerer

Sorcerer

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Last and First Men

Last and First Men

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Human Tornado

The Human Tornado

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
One Sings, the Other Doesn't

One Sings, the Other Doesn't

1977
×
★★★
Edit this entry  
25
The Enforcer

The Enforcer

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Family Plot

Family Plot

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Killing Kind

The Killing Kind

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Near Dark

Near Dark

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Man Who Fell to Earth

The Man Who Fell to Earth

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Killing of a Chinese Bookie

The Killing of a Chinese Bookie

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Night Tide

Night Tide

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Loveless

The Loveless

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Nashville

Nashville

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Eiger Sanction

The Eiger Sanction

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Targets

Targets

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Terror of Mechagodzilla

Terror of Mechagodzilla

1975
×
★★★
Edit this entry  
21
Lions Love

Lions Love

1969
×
★★★
Edit this entry  
21
Deep Red

Deep Red

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Danger: Diabolik

Danger: Diabolik

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Bad Trip

Bad Trip

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Black Panthers

Black Panthers

1968
×
★★★★
Edit this entry  
20
Uncle Yanco

Uncle Yanco

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
When the Levees Broke: A Requiem in Four Acts

When the Levees Broke: A Requiem in Four Acts

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Street Fighter's Last Revenge

The Street Fighter's Last Revenge

1974
×
★★★
Edit this entry