Sort by

josh has logged 218 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Straight Outta Compton

Straight Outta Compton

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Jersey Boys

Jersey Boys

2014
×
★★★★
Edit this entry  
28
Chi-Raq

Chi-Raq

2015
×
★★★★
Edit this entry  
27
Creed

Creed

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Shaun the Sheep Movie

Shaun the Sheep Movie

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Insider

The Insider

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Citizenfour

Citizenfour

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★★★
Edit this entry  
25
The Assassin

The Assassin

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Joy

Joy

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
We Are Your Friends

We Are Your Friends

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Concussion

Concussion

2015
×
★★
Edit this entry  
23
The Good Dinosaur

The Good Dinosaur

2015
×
★★★
Edit this entry  
22
Ninja Assassin

Ninja Assassin

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
G.I. Joe: The Rise of Cobra

G.I. Joe: The Rise of Cobra

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence

A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Phoenix

Phoenix

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★
Edit this entry  
14
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Funny People

Funny People

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Miami Vice

Miami Vice

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Watchmen

Watchmen

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Blackhat

Blackhat

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Sleeping with Other People

Sleeping with Other People

2015
×
★★★
Edit this entry  
03
The Walk

The Walk

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
99 Homes

99 Homes

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Creed

Creed

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Rocky IV

Rocky IV

1985
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Rocky III

Rocky III

1982
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Rocky II

Rocky II

1979
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Rocky

Rocky

1976
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Minority Report

Minority Report

2002
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Anonymous

Anonymous

2011
×
★★★
Edit this entry  
21
The Stanford Prison Experiment

The Stanford Prison Experiment

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Zero Dark Thirty

Zero Dark Thirty

2012
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
The Hidden Fortress

The Hidden Fortress

1958
×
★★★★
Edit this entry  
16
Maze Runner: The Scorch Trials

Maze Runner: The Scorch Trials

2015
×
★★★
Edit this entry  
14
The End of the Tour

The End of the Tour

2015
×
★★
Edit this entry  
12
By the Sea

By the Sea

2015
×
★★★★
Edit this entry  
10
Quantum of Solace

Quantum of Solace

2008
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Spectre

Spectre

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Laura

Laura

1944
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Ted 2

Ted 2

2015
×
Edit this entry  
05
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★★
Read prior review Edit this entry