Sort by

Josh has logged 91 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Frank

Frank

2014
×
★★★★
Edit this entry  
29
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
Read prior review Edit this entry  
18
Force Majeure

Force Majeure

2014
×
★★★★
Edit this entry  
17
Into the Woods

Into the Woods

2014
×
★★
Edit this entry  
11
Exodus: Gods and Kings

Exodus: Gods and Kings

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Citizenfour

Citizenfour

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★
Edit this entry  
05
RockNRolla

RockNRolla

2008
×
★★★★
Edit this entry  
02
Filth

Filth

2013
×
★★
Edit this entry  
27
Wild

Wild

2014
×
★★★
Edit this entry  
26
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
The Theory of Everything

The Theory of Everything

2014
×
★★
Edit this entry  
21
The Hunger Games: Mockingjay – Part 1

The Hunger Games: Mockingjay – Part 1

2014
×
★★★
Edit this entry  
20
The Interview

The Interview

2014
×
★★★
Edit this entry  
16
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★★
Edit this entry  
14
Foxcatcher

Foxcatcher

2014
×
★★★★
Edit this entry  
14
Dumb and Dumber

Dumb and Dumber

1994
×
★★★
Edit this entry  
13
The Spectacular Now

The Spectacular Now

2013
×
★★★
Edit this entry  
13
Winter's Tale

Winter's Tale

2014
×
Edit this entry  
12
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
Read prior review Edit this entry  
16
The Book of Life

The Book of Life

2014
×
★★★
Edit this entry  
09
Tusk

Tusk

2014
×
Read prior review Edit this entry  
02
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
The Boxtrolls

The Boxtrolls

2014
×
★★★
Edit this entry  
18
The Maze Runner

The Maze Runner

2014
×
★★
Edit this entry  
12
Laggies

Laggies

2014
×
★★★
Edit this entry  
12
Pawn Sacrifice

Pawn Sacrifice

2014
×
★★★
Edit this entry  
12
Before We Go

Before We Go

2014
×
Edit this entry  
12
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★
Edit this entry  
09
Good Kill

Good Kill

2014
×
★★
Edit this entry  
09
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★
Edit this entry  
08
Foxcatcher

Foxcatcher

2014
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Sound and the Fury

The Sound and the Fury

2014
×
Edit this entry  
06
The Drop

The Drop

2014
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
04
The Judge

The Judge

2014
×
★★
Edit this entry  
28
What If

What If

2013
×
★★★
Edit this entry  
21
Sin City: A Dame to Kill For

Sin City: A Dame to Kill For

2014
×
★★
Edit this entry  
15
Palo Alto

Palo Alto

2013
×
★★★
Edit this entry  
14
The Expendables 3

The Expendables 3

2014
×
★★
Edit this entry  
07
Teenage Mutant Ninja Turtles

Teenage Mutant Ninja Turtles

2014
×
Edit this entry  
31
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★
Edit this entry  
24
Lucy

Lucy

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Hercules

Hercules

2014
×
★★
Edit this entry  
10
Dawn of the Planet of the Apes

Dawn of the Planet of the Apes

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Deliver Us from Evil

Deliver Us from Evil

2014
×
★★★
Edit this entry